2016 ALES Sınavı Ne Zaman

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (ALES) 4 yıllık lisans eğitimi mezunu olan, yabancı uyruklu olan adaylar da dahil olmak üzere tüm adaylar girebilmektedir.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı olmak isteyen, lisansüstü eğitim almak isteyen, yurt dışında lisansüstü eğitim alacak olan kişiler ile seçmelere girmek isteyen adayların ALES sınavına girmesi gerekmektedir.

2016 ALES ilkbahar dönemi sınavı 8 Mayıs 2016 gününde gerçekleştirilecek. 2016 ALES bahar dönemi başvurusu ise adaylar tarafında 15-28 Mart 2016 tarihleri arasında yapılacak.

2016 ALSE sınavına girecek olan adaylar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin hazırlamış olduğu kılavuza ÖSYM’nin resmi sitesinden adaylar ulaşarak bu kılavuzu inceleyebilecekler.

Sınava girmek için başvuru yapacak olan adaylar başvurularını isterler ise ÖSYM’nin aday işlemleri bölümünden TC kimlik numaralarını ve şifrelerini girerek yapabilirler ya da isterlerse başvuru merkezlerine giderek başvurularını yaptırabilirler.

Adaylar başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra ÖSYM’nin hazırlamış olduğu kılavuzda belirtilen ilgili bankalara sınav ücretini yatıracaklar. Sınav başvurusu yapıp sınav ücretini yatırmayan adayların ise başvurusu geçersiz sayılacak.

8 Mayıs 2016 gününde yapılacak olan 2016 ALES baha dönemi sınavı sabah 09.30’da başlayarak 150 dakika sürecek. Öğrenciler Sözel 1- Sözel-2 ve Sayısal-1 Sayısal-2 olmak üzere her bölümden 40’ar tane soru çözecekler.

2016 ALES sonbahar dönemi başvurularını ise adaylar 20 Kasım 2016 tarihinde yapılacak. Sınav için başvurular ise 27 Eylül – 10 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılacak.

2016 ALES Sınavı Başvuru Tarihi Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.