2016 Ehliyet Sınav Ücreti

2016 yılına girilmesi ile birlikte ehliyet sınavını, ehliyet alacakları hatta ehliyet sahibi olanları bile kapsayacak bir çok düzenlemelere gidildi. Yapılan düzenlemeler ile sınav konularının soru sayıları değiştirilerek sınav sisteminde de bir çok farklılıklar gözlenmektedir. Ayrıca direksiyon sınavında bir çok farklılık meydana geldi ve bu düzenlemelerden önce ehliyetlerini almış olan sürücüler de artık belirli zaman dilimlerinde ehliyetlerini yenilemek durumunda olacak.

Yapılan düzenlemelere göre sürücü adayları ehliyetlerini aldıklarında 2 yıl “Stajyer sürücü” vasfı ile trafiğe çıkacak ancak bu süre zarfında bir kusuru olan sürücü adaylarının ehliyetleri geri alınacak. Ancak bu bu düzenlemeye takılmayan, ehliyetlerini önceden alan “B” sınıfı ehliyeti olan sürücüler 10 yılda bir, “E” sınıfı ehliyeti olan sürücüler ise ehliyetlerini 5 yıl süre ile ilgili makamlardan sağlık raporu ve sabıka kaydı alarak yenilemek durumunda olacak.

Bu düzenlemeler ile 2016 yılına girilmesiyle 2016 ehliyet sınavı harçları ücretleri de %5,58 oranında zamlandı.

İşte 2016 Ehliyet Harçları:

 

A1 ve A2 Harç Ücreti = 133,70 TL
B Sınıfı Harç Ücreti = 402,90 TL
F ve H Harç Ücreti = 133,70 TL
C – D – E Harç Ücreti = 672,10 TL
Uluslararası Sürücü Belgesi = 268,50 TL

Sürücü adayları harç ücretlerini Ziraat Bankası’na yatıracaklar ve bankadan aldıkları dekontları ise Emniyet Müdürlüğü’ne verecekler.

Adaylar sürücü belgesini alırken ise standart olarak tüm sürücüler tüm ehliyet sınıfları için; 126 TL ödeyecek.

2016 Ehliyet Sınavı Ücretleri Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.