2016 Memur Kılık Kıyafet Yönetmeliği Belli Oldu

Şu günlerde kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu memurları memur kılık kıyafet yönetmeliği değişecek mi konusunda bir çok soru işareti taşıyor. Bu soru yetkililer tarafından cevabını buldu; 2016 kurban bayramının ardından memurlara kravat zorunluluğu başlayacak.

Memurların kılık kıyafet yönetmeliği değiştiği, kravat zorunluğu geldi mi gibi sorular bu sıralar memurların kafasını oldukça yorun sorulardır. Bu soruların cevabı nihayet yetkililer tarafından bir sonuca bağlandı. Gelen açıklamalara göre memurlar kurban bayramının bitiminin ardından kravat takma zorunluluğu ile karşı karşıya kalacak.

2016 yılının Mayıs ayının 16’sında start verilen memurların yaz kıyafeti uygulaması 15 Eylül’de son bulacak. Memurların yeni kıyafet uygulaması 15 Eylül itibari ile kış kıyafet uygulamaya konulacak. Yeni uygulamanın kurban bayramına denk gelmesi ile yeni kıyafet uygulaması kurban bayramı tatili sonunda yani 19 Eylül Pazartesi günü memurların işlerinin başına kravat ile gelmeleriyle başlayacak.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda da memurların kılık kıyafetine yönetlik düzenlemeler yapılmıştır. Yetkililerce kanunda yapılan düzenlemelere göre memurların kılık kıyafet yönetmeliğine uymayan ve aykırı davranan memurlara uyarma cezası verileceği ve hala aykırılığın devam etmesi halinde kınama cezası verileceği açıklandı.

Memurların kılık kıyafetlerinin nasıl olacağına 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun kılık ve kıyafete ilişkin hükümlerine istinaden çıkarılan “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik”te kamu çalışanlarının kılık ve kıyafetlerinin nasıl olacağına dair hususlar açık bir şekilde memurlara ibraz edilmiştir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.