2016 YGS Öncesi Önemli Tüyolar

Üniversite adayları için heyecan dorukta 2016 YGS 13 Mart Pazar günü yapılacak. Bizler de uzmanında 2016 YGS öncesi tüyolar konulu önemli bilgileri sizler için derledik. İşte YGS’ye kısa süre kala 2016 YGS öncesi yapılması gerekenler…

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi’nin (ÖSYS) ilk basamağı olan 2016-YGS, 13 Mart 2016 Pazar günü yapılacak. Sınava kısa bir süre kala adayların kaderini belirleyecek en önemli kriter, kendilerine olan güvenleri. Adaylar için başlanılan işi bitirme vakti geldiğinde tempoyu düşürmeden biraz sabretmek gerekiyor. Eksiklerin kapanması, hız kazanılması ve deneme sınavı stratejisi oluşturulması adına son günler çok büyük önem taşıyor. Adayların son düzlüğe girilen bu dönemde daha çok pratik yapmaları gerekiyor.

YGS'ye iki hafta kala uzmanından tüyolar

SON 10 GÜN

Eğitim Uzmanı Murat Aydın, 2 milyon 178 bin 563 adayın ter dökeceği 2016-YGS’ye 10 gün kala yapılması gereken detayları paylaştı.

Adaylara, öğrenmeden ziyade daha çok pekiştirme ağırlıklı çalışma yapmayı unutmamalarını tavsiyesinden bulunan Aydın, “Sadece öğrenme yapmak yeterli olmayacak, bunu sorularla ispatlamak gerekecektir. Son 10 gün için olsun kesinlikle bir tekrar programınız olmalı, bu şekilde eski konuları da gözden geçirmiş olursunuz” dedi.

Beslenme ve uyku düzeninin önemine dikkat çeken Aydın, “Eğer çok geç yatıp kalkıyorsanız son zamanlarda düzenleme yapmaya başlayın. Bedeninizi yormaktan kaçının, sakatlanma riski yaşayacağınız etkinliklerde kesinlikle bulunmayın. Bol bol deneme sınavı çözerek hem pratiğinizi arttırın hem de öğrendiğiniz konuları pekiştirin” ifadelerini kullandı.

SON 1 HAFTA

Son bir hafta kala neler yapılması gerektiğini anlatan Aydın, adaylara hatırlatma kağıtlarını gözden geçirerek, çalıştıkları formül, madde, önemli kısa bilgiler ve ipuçlarını gözden geçirmeleri uyarısında bulundu. Aydın, “Son hafta her gün sabah saat 10.00’da deneme sınavı çözmeye çalışın. Sınava gireceğiniz yeri mutlaka önceden görün ki sınav anında trafik yoğunluğuna yakalanmayın. Stresli ve yorucu faaliyetlerden uzak durmaya çalışın. Dinlenmeye de zaman ayırın, vücudunuzun çok yorgun olması çalışmalarınızın aksamasına sebep olacaktır” dedi.

12 MART 2016 YGS ÖNCESİ GECE

Aydın, adaylara sınav gecesi neler yapmaları konusunda şu tavsiyelerde bulundu:

“Moral verici şeylerden konuşun ki sınav gecesi moraliniz üst seviyede olsun. Ağır yemeklerden kaçının ve alışık olmadığınız şey yemeyin. İyi vakit geçirmeye çalışın. Vaktinde yatmaya çalışın, normalden çok erken yatmayın; yatsanız da uyuyamayacağınız için daha çok gerilirsiniz. Sınava götüreceklerinizi (sınava giriş belgesi, nüfus cüzdanı vb.) hazırlayın. Kafanıza göre ilaç kullanmayın, eğer doktor kontrolünde kullanıyor iseniz saatlerini geçirmeyin. Sevdiğiniz tarzda bir film izlemek, eğlenceli bir kitap ya da dergi okumak sizi rahatlatacağı için sınav gecesi bu seçeneği tercih edebilirsiniz. Ne kadar kaygılı olursanız olun, son gece sınava çalışmayın; bunun size olabilir. Ilık bir duş alın, kısa bir yürüyüş yapın ve sizi kaygılandırmayacak kişilerle sohbet edin.”

SINAV SABAHI

Adaylara sınav sabahı her zamankinden biraz daha erken kalkmaları uyarında bulunan Aydın, mutlaka kahvaltı yapmaları, kendilerini rahat hissedecekleri kıyafetler giymeleri, sınavla ilgili malzemelerini tekrar kontrol etmeleri çağrısında bulundu.

Aydın, “Sınav yerine erkenden ulaşmaya çalışın, mesela yaklaşık 1 saat önce. Yanınıza cep telefonu, hesap makinesi gibi elektronik cihazları kesinlikle almayın” dedi.

SINAV ANI

Adaylara sınav anına ilişkin dağıtılan cevap kartındaki basılı bilgilerin kendilerine ait olup olmadığını kontrol etmeleri uyarısında bulunan Murat Aydın, kodlanması ve yazılması gereken yerleri yazıp kodlamalarını hatırlattı.

Adaylara, verilen belgelerdeki kişisel bilgilerini kontrol etmelerini söyleyen Aydın, yönergeleri dikkatlice okumaları ve soruları gözden geçirmeleri tavsiyelerinde bulundu.

“HER DAKİKA GÖZÜNÜ SAATTE OLMASIN”

“Zamanı nasıl kullanacağınıza, hangi sorulardan başlayıp daha sonra hangilerini cevaplayacağınıza mutlaka önceden karar verin” diyen Aydın, “Bir soru üzerinde gereksiz zaman harcamayın. Cevabından emin olmadığınız soruları boş bırakın. Turlama tekniğini mutlaka kullanın. Cevaplama bitince son bir kontrol yapın. YGS sınav soruları çözmeye alıştığınız tarzda başlayın. Sınavda zamana karşı yarıştığınızı aklınızdan çıkarmayın. Arada zamanınızı kontrol edin. Fakat her dakika da gözünüz saatte olmasın. Çözemediğiniz soruların yanına ‘?’, ‘*’ gibi işaretler koyarak bu soruları geçin. Bu taktiği kullanmak zaman kaybetmenizi önleyecektir” dedi.

“ELEME TEKNİĞİNİ KULLANIN”

Aydın, uyarılarını şöyle sıraladı:

“Soru köklerinde verilen verilerin tümünü okuyun. Altı çizili ve olumsuz ifadelere (çıkarılamaz, söylenemez, değildir, yoktur vb.) dikkat edin. Soruların ve şıkların tamamını mutlaka okumaya çalışın, okumadan cevap vermeyin. Sözel sorular da dahil olmak üzere bütün soruları kalem kullanarak çözün. Cevapları optiğe kodlarken alıştığınız yöntemi uygulayın. Sınavın sonunda toplu kodlama yapmayın. İşaretleme yaparken bulduğunuz doğru cevapla işaretlediğiniz cevabın aynı olmasına dikkat edin. Bu kaydırma yapmanızı önleyecektir. Seçenekleri incelerken eleme tekniğini kullanın. ‘Bu değil, bu olamaz’ diyerek şıkları indirgeyin. Mutlaka kalem kullanın. Zihninizin dağılmasını önlemek amacıyla bölümler arasında kısa bir dinlenme aralığı vermeye çalışın; bu zamanınızı kaybetmenize değil dinlenmenize ve deşarj olmanıza yardımcı olacaktır.” Sınav sonrasında bu sayfada sizler için 2016 YGS soruları ve çözümleri anında yayınlanacaktır.

Sizler de 2016 YGS Stratejilerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Benzer Hesaplamalar

14 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. bihter

  sınava girecek arkadaşlara başarılar diliyorum lütfen duaeder misiniz?

  Cevap Yaz
 2. zeynep

  İnşallah hepiniz kazanırsınız güvenin kendinize YAPARSINIZ SİZ

  Cevap Yaz
 3. kazım

  ben sağlık meslek lisesi mezunuyum. denemelerden 260 alıyorum genellikle hemşirelik gelmesi için 330 olması lazım sizce kazanabilir miyim?

  Cevap Yaz
  1. volkan

   kazanırsın kardeşim Allahın izniyle moral bozma

   Cevap Yaz
  2. yasmin

   ek puanla birlikteyse rahat alirsin bende 346 almıştım zamanında hemsirelikteyim şimdi

   Cevap Yaz
 4. seyfullah

  Ben iki senedir çok çalışıyorum ama bi türlü barajı geçemiyorum ne yapmam lazım kaç nety apmaliyim ki barajı geceyim

  Cevap Yaz
  1. kazım

   35-40 net yaparsan 180 200 arası gelir

   Cevap Yaz
  2. yasmin

   20 türkçe yapsan anında ygs 3 180 oluyo vee barajı geçmiş oluyosun

   Cevap Yaz
 5. Şakircan

  Spor ayakkabı giysem sorun olur mu birde dövme var bende

  Cevap Yaz
 6. Verâ

  Ben ilk olarak Türkçeyle başlıyorum daha sonra sosyal bilimlerde felsefeyi ve dini yapıyorum ki kafam rahat olsun sonra tarih coğrafya sözel olduğum için en geç 11:30 gibi sınavım bitiyor ve matematikten yapabileceğim sorulara bakıyorum aklımın takıldığı sorulara defalarca göz gezdiriyorum ve bir bakıyorum saat 12:30 kesinlikle erken çıkmayın arkadaşlar erken çıkmak yerine soru işareti koyduğunuz sorulara göz gezdirin kesinlikle ilk seferinde birşeyini kaçırdığınız için yapamıyorsunuzdur yada gerçekten bilmiyorsunuzdur 2 lemde kaldığınızdada işaretleme yapmayın boş bırakın daha iyi 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor çünkü

  Cevap Yaz
 7. musa

  Slm deri ceketle sınava gitsek bi sorun çıkar mı

  Cevap Yaz
  1. Mustafa

   Sınavda terleme gibi bi durumu ele alacak olursak deri ceket hiç de mantıklı değil bence! 🙂

   Cevap Yaz
  2. kazım

   yanarsın salaş giy

   Cevap Yaz
  3. yasmin

   geçen sene giydim ben sorun olmadı ama çok rahatsız di yani

   Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.