2016 YGS Puan Hesaplama Nasıl Yapılacak

2016 YGS Puan Hesaplama yetkililer tarafından nasıl yapılacak konusunda sizlere bu yazımızda bilgiler vereceğiz.

  • Öncelikle YGS’de öğrencilerin sorumlu olduğu her test ayrı ayrı değerlendirilecektir.
  • Üniversite adayları bu sınavda Türkçe, Sosyal Bilimler,, Temel Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında sorular çözecekler ve bu alanların her biri için standart puan hesaplaması yapılacaktır.
  • Öncelikle her üniversite adayının testlerdeki doğruları, yanlışları ve boş soruları hesaplanacak. Sonrasında adayın doğru yanıtlarından yanlış yanıtlarının dörtte birisi alınacak ve böylece ham puanları hesaplanacak.
  • Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında olan ve üniversite sınavına giren tüm adayların ham puanları da jhesaplamaya katılarak her testin ortalaması ve standart sapması hesaplanacaktır.
  • Adayların her test için tek tek hesaplandığı ortalama ve standart sapma puanlarından da yararlanarak ortalama 50 puan, standart sapma puanı ise 10 puan ile hesaplanacak.
  • Sınav sonrasında sınavda bulunan testlerde hatalı veya yanlış bir soru sınav analistleri tarafından saptanır ise bu durumda bu soruların tüm adaylar tarafından doğru cevaplandığı var sayılacak ve doğru yanıt olarak hesaplamaya bu sorular dahil edilecek.
  • Adayların testlere vermiş oldukları cevaplar doğrultusunda hesaplanan standart sapma puanları ağrlıklandırılmış hale getirilerek üniversite adayların ağırlıklı YGS puanları hesaplamaya alınacaktır. Ayrıca bu hesaplamaların yapılabilmesi için sınava grien adayların tüm testlerin en az ikisinde 0,5 ya da daha fazla ham puan almaları koşulu vardır. Bu koşulu sağlayan tüm adayların Ağırlıklandırılmış YGS puanı hesaplanmaktadır.

2016 YGS Puan Hesaplama Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.