2017 LYS’de Adayların Dikkat Etmesi Gerekenler

2016 üniversite merkezi yerleştirme sürecinin sonuçlanmasının ardından bu sene ortaöğretim kurumlarından mezun olacak ve üniveristeye hazırlanacak olan adaylar için de 2017 YGS ve LYS telaşı başladı. Peki 2017 LYS’de adayların dikkat etmesi gereken hususlar neler?

2017 YGS ve LYS sınavına girecek olan adaylar için heyecan ile birlikte geri sayım da başladı. Üniveriste adayları için ikinci ve son sınav olan LYS tıpkı bu sene ve önceki yıllar gibi yine yurt genelinde gerçekleştirilecek. 10.00’da başlayacak olan LYS için adayların uyması ve dikkat etmesi gereken bir çok husus bulunmaktadır. Adaylar öncelikle sistemden çıktısını aldıkları sınav giriş belgelerini ve güncel resimleri olan nüfus cüzdanlarını ya da süresi henüz geçmemiş olan pasaportlarını yanlarında bulundurmak zorundadırlar. Yani 2017 LYS’ye girecek olan adayların yanlarında bulunması gereken belgeler; 2017 LYS sınav giriş belgesi, nüfus cüzdanları ya da süresi geçmemiş pasaportlarıdır.

Bu yıla kadar uygulanan güvenlik önlemleri gibi 2017 LYS’de de sınav binalarında iç bir şekilde emanet alınmayacaktır. Bu nedenle adayların sınav binalarına; cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri, kulaklık, kolye, yüzük, metal para, metal içerikli eşyalar, telsiz, hesap makinesi, anahtar, broş,kalem, kalemtraş, müsvedde kağıdı, sözlük, pergel, kitap, cetvel ve benzeri araçları getirmeleri kesinlikle yasaklanmıştır.

Adayların kimlik kontrolllerini yaptırarak sınav yerlerine zamanında yerleşebilmeleri için sınav saatinden yarım saat öncesinde mutlaka sınav binalarında olmaları gerekmektedir.

Yasakların yanı sıra öğrencilerin soru kitapçıkları kapalı poşetler içinde adaylara verilecektir. Ayrıca adaylar üzerinde bandrol bulunmayan içi şeffaf olan pet şişe ile sınava girebilecekler. Adyların kullanacakları silgi, kalem, kalemtraş gibi ihtiyaçları ÖSYM tarafından sınav binalarına gönderilecektir.

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.