Aare Nehrinin Tüm Özellikleri

Dünya üzerinde sayılamayacak kadar çok doğa harikası olan yerler bulunmaktadır. Bu yerlerden birisi de İsviçre’deki Aare nehridir. Aare nehri gerek özellikleri ve görüntüsü ile gerekse bölgesinin ekonomik faaliyetleri açısından son derece önemli bir nehirdir. Bern Alplerinin doğusundan doğan Aare nehri Kuzeybatı yönündeki Bern’e kadar uzanmaktadır. Bu nehrin uzunluğu ise yaklaşık 295 kilometredir. Kollara ayrılan Aare nehri aynı zamanda Rhein nehri ile birleşmektedir.

Aare nehri genel olarak kaynağını Bern Alplerinin kar ve buz suyundan, Jura dağının yağmurlarından sağlamaktadır. Bu nedenle de su bakımından son derece şanlısı bir nehirdir.

Aare nehri yukarıda da belirttiğimiz gibi bulunduğu bölgede ekonomik faaliyetlere son derece büyük katkı sağlamaktadır. İsviçre’nin büyük bir bölümünü kaplayan Aare nehri dolaylarında yer alan köylerin ve kasabaların da su ihtiyacını rahatlıkla karşılamaktadır. Ayrıca bu bölgedeki kentin önemli derecedeki elektrik ihtiyacı da yine Aare nehri sayesinde karşılanmaktadır.

Aare nehrinin kültürel tarihi de son derece zengindir. Ortaçağ döneminden bu yana önem arz eden bu nehir öncelikle sınır belirleyici bir konumdadır. Çünkü özellikle Ortaçağ döneminde Bungundililer ve Alemanni kavimleri arasında sınırı koruyan bir yapı olmuştur. Uzun bir zaman sonra ise bu bölgede Bern şehrinin meydana gelmesi ile Aare nehrinin fayda ağladığı coğrafya da daha geniş bir hal almıştır ve üzerinde elektrik santralleri yapılarak geniş alanların elektrik ihtiyaçları rahat bir şekilde giderilmeye başlanmıştır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.