AB Bakanı Bozkır ”Umutlu Değilim”

Avrupa Birliği ile Türkiye arasında geçtiğimiz aylarda Geri Kabul Anlaşması ve Türk vatandaşları için AB içinde vize serbestisi gibi anlaşmalar üzerinde mutabakata varılmıştı. Ancak geçen süre içerisinde iki tarafın bu konularda uzlaşma sağlamasının Türkiye’nin terörle mücadele yasaları sebebiyle bir hayli zora girdiği görülmüştü. AB ile görüşmeleri sürdüren Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, vize serbestisi anlaşmasının gerçekleşeceğinden çok fazla umutlu olmadığını dile getirdi.

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Brüksel’de Avrupa Komisyonu üyeleriyle görüşmelerde bulundu ve bu görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada da vize serbestisi anlaşmasının hayata geçeceğinden pek umutlu olmadığını ifade etti.

AB tarafından vize serbestisi sağlanması için Türkiye’ye 72 kriter iletilmiş ve bunların sağlanması durumunda anlaşmanın gerçekleşebileceği belirtilmişti. AB Konseyi, AB Parlamentosuna Türk vatandaşları için vizelerin kaldırılması önerisini 4 Mayıs tarihinde sunmuş olsa da öncelikle geriye kalan 5 kriterin de hayata geçirilmesinin gerekli olduğunu vurgulamıştı. Avrupa Parlamentosu ise vize serbestisi anlaşmasını oylamak için Türkiye’nin tüm kriterleri hayata geçirmesi gerektiğini, bundan önce bir oylama olmasının mümkün olmadığını duyurmuştu.

Tıkanan vize serbestisi görüşmeleri ile ilgili olarak AB Komisyonu yetkilileri ile görüşen Volkan Bozkır, AB Parlamentosu’nda görülşmelerin kitlenmiş vaziyette olduğunu ve bu konuyu çözebilecek olan mercinin Komisyon olduğunu söyledi. Bozkır, Türkiye’ye dönmesi ile birlikte Türk yetkililer ile kalan 5 kriter hakkında neler yapılabileceğini görüşecek. Bozkır, bununla birlikte gün içerisinde Brüksel’de yaptığı temaslar sonucunda anlaşma ile ilgili olarak olumlu bir hava sezmediğini ifade etti.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Tangela

    That’s a sharp way of thniinkg about it.

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.