Abakan Nerede Abakan Şehrinin Özellikleri

Abakan şehri; Rusya Federasyonu’na bağlı, Hakasya’nın başkentidir. 569.000 nüfusu ve 61.900 kilometrekare yüzölçümü olan Abakan şehri, coğrafi konum olarak Yenisev Irmağı ve Abakan Suyu’nın kesiştiği alandadır. Tarihi dönemlerde bu şehirde Türkler de bir dönem yaşamışlardır ayrıca Abakan şehrinde demir madenleri ve kereste sanayisi son derece gelişmiştir.

Abakan şehrinde “Abakan” adında bir kavim yaşamıştır ve bu şehrin ismini de bu kavimden aldığı rivayetler arasındadır. Tarım faaliyetleri ile geçimlerini sağlayan Abakan kavminin yaşam şekilleri ve gelenekleri Altay Türkleri ile büyük benzerlik göstermektedir. Abakan kavminin dilleri ise Doğu’de konuşulan Türk lehçeleri ile oldukça benzerdir.

Tarih bilim adamlarının yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda bu şehirde Çinli sürgünlerin ilk olarak yaşamaya başladığı söylenmektedir ve 1940 senesinde yapılan otoyol inşaatı esnasında bu alanda antik kalıntılara rastlanmıştır. Bu kalıntıların araştırılması sonucunda bu usnurların yine Çin özelliklerini taşıyan bir mimari alanda olduğu saptanmıştır.

Gemiş tarihi dönemlerde Rus yönetimine karşı gelen Litvanyalı katılımcılar Abakan şehrine sürgün ediliyordu. Bu sürgün kişiler ise kömür madenlerinde zorla da olsa çalıştırılıyordu.

Abakan Şehrinin En Bilinmeyen Özellikleri:

Şehirde büyük oranda önem taşıyan sanayi tesisleri, nehir limanları, bir eylaet üniversitesi ve tiyatro yer almaktadır. Bu unsurların yanı sıra aynı zamanda çeşitli ayakkabı, metal ürünleri ve gıda maddelerinin üretimini yapan ticaet alanları da fazlasıyla bulunmaktadır.

Şehrin ana merkezinde yer alan Abakan-Taisher demiryolu da bu şehrin önemini oldukça arttırmaktadır çünkü bu demir yolu bir kavşak noktasında bulunmaktadır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.