Acaristan Özerk Cumhuriyeti Nasıl Bir Ülkedir?

Şuan en fazla ilginç özelliklere sahip olan ülkelerin başında Acaristan Özerk Cumhuriyeti gelmektedir. Kendisine özgü bir çok özelliğie ve güzelliğe sahip olan Acaristan Özerk Cumhuriyeti bu özellikleri ve güzellikleri ile aynı zamanda bir çok ilgiyi üzerine fazlasıyla çekmektedir. Peki Acasirtan Özerk Cumhuriyeti’nin bütün ilgileri üzerine toplamasını sağlayan bu özellikler nelerdir?

Gürcistan’ın güneybatısında yer alan Acaristan Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi Batum’dur. Aynı zamanda Acaristan Özerk Cumhuriyeti Türkiye’nin de kuzeydoğusunda bulunmaktadır.

Acaristan Özerk Cumhuriyeti Tarih döneminde bir zaman dilimi içinde Osmanlı Devleti tarafından da hakimiyet altına alınmıştır. Ancak Acaristan Özerk Cumhuriyeti 1921 senesinde “Acara Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti” ile kurulmuştur ancak Sovyetler Birliği dağıldıktan ve Gürcistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra bu cumhuriyet günümüzde kullandığı “Acaristan Özerk Cumhuriyeti” adını benimsemiştir.

Acaristan Özerk Cumhuriyeti Gürcistan’ın güneybatısında bulunmaktadır. Bu ülkenin Gürcistan’a bu kadar yakın olması da bir takım özelliklerinin Gürcistan ile fazlasıyla örtüşmesine neden olmuştur. Bu bağlamda da Gürcistan ile Acaristan Özerk Cumhuriyeti arasında tarihi, dini ve kültürel açıdan fazlasıyla benzerlikler gözlemlenmektedir.

Acaristan Özerk Cumhuriyeti’nin sanayi alanında gelişmişlik düzeyi oldukça düşüktür ancak buna rağmen diğer konularda ülke oldukça gelişmiştir. Gürcistan’a oldukça yakın olan Acaristan Özerk Cumhuriyeti ile Gürcistan kültürel açıdan aynı özellikleri taşımaktadır. Bununla birlikte her iki ülkede de yaşayan halk aynı gündelik hayat standartlarını yaşamaktadır ve yine her iki ülke de diğer ülkelere karşı aynı uzaklıkta olan ülkelerdir.

Acaristan Özerk Cumhuriyeti için “Gürcistan’ın yavru vatanı” tabirini kullanmak mümkündür. Bu nedenle de her iki ülke de birbiri ile artık bütünleşmiş durumdadır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.