Acemhöyük Özellikleri

Günümüzde özellikle turistlerin merak ettiği ilk mekanlardan birisi de Acemhöyük bölgesidir. Acemhöyük’te bir çok tarihi bulgular bulmak mümkündür bu nedenle de bu höyük tarihi bulguları günümüze kadar getirdiğinden ve özellikle Arkeoloji ve Tarih bilimi çalışmalarına ışık tuttuğundan dolayı son derece önemli bir bölgedir diyebiliriz.

Acemhöyük, Türkiye sınırlarında bulunan ve özellikleri ile sayılı, harika mekanlardan turistler tarafından en fazla ilgi gören tarihi alandır. Acemhöyük, Aksaray ilinin18 kilometre kuzeybatısında yer almaktadır ve burada Asurluların oluşturmuş olduğu ticaret kolonileri döneminde en parlak zamanlar yaşanmıştır. Bu nedenle de Acemhöyük oldukça zengin bir tarih birikimine sahiptir.

Acemhöyük, sahip olduğu bir çok özellik ile turistlerin gözlerini üzerine çekmektedir. Peki bu özellikler nelerdir?

  • Aksaray ilimizin en ilgi çeken höyüğü olan Acemhöyük, aynı zamanda çok zengin bir ticari faaliyetlere ev sahipliği yapmıştır.
  • Acemhöyük aynı zamanda “Burushatta” olarak da ifade edilmektedir. Burası aynı zamanda o dönemlerin en önemli ticaret şehri olmuştur.
  • Büyük, görkemli ve alıcı bir görüntüye sahip olan Acemhöyük’ün her kilometrekaresinde buram buram tarih kokmaktadır.
  • Acemhöyük, her sene belirli dönemlerde meraklı turistlerin ziyaretine açılmaktadır.

Tüm bu özellikleri nedeni ile Acemhöyük, turistler tarafından en fazla merak edilen alanların başında gelmektedir. Çünkü Acemhöyük özellikleri ile ismini Batı ülkelerine ve Avrupa ülkelerine büyük bir başarı ile duyurmuştur. Kısacası bu nedenlerden dolayı Acemhöyük Türk tarihi ve Türk turizmi açısından son derece önem arz etmektedir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.