Acı Baklanın Özellikleri

İnsan için son derece faydalı olacak bir çok bitki ve canlı yeryüzünde yer almaktadır. Günümüzde tıp alanında ilaçların üretimi sırasında kullanılan ve hatta ilaçların ham maddesi olan bitkilerin ve maddelerin büyük bir kısmı doğadan karşılanmaktadır. Bu nedenle de doğada yer alan bir çok bitki türü insanlar için son derece önem arz etmektedir.

Doğada insanlara bir çok fayda sağlayan bitkilerden birisi de acı bakladır. Aynı zamanda acı bakla yörelere ve bölgelere göre farklı farklı isimler almaktadır; delice bakla, termiye, yahudi baklası, gavur baklası ve lupinus albus gibi isimler alan acı bakla baklagiller ailesine mensuptur. Otsu br bitki olan ve adından da anlaşılacağı gibi tadı acı olan bunın boyu 120 santimetreye kadar uzun olmaktadır. Türkiye’de Marmara ve Ege bölgesinde çok sık görülen acı bakla, Avrupa ve Balkan ülkelerinde de görülmektedir.

Acı baklanın insan vücuduna saymakla bitmemektedir. Çünkü acı bakla öncelikle insan vücudundaki kanı temirler, nefes darlığını önler, balgam söktürür, vücut içindeki fazla tuzu vücut dışına atar, böbrek iltihaplarını kurutur. Bunların yanı sıra vücudu böcek ısırdığında böceğin vücuda bıraktığı zehri dışarı atma da yardımcı olur.

Acı bakla isminden de anlaşıldığı gibi sond erece acı bir bitki türüdür. Bu sebepten dolayı da kullanılacağı zaman akynar suda uzun bir süre bekletilmesi şarttır. Çünkü kaynar su acı baklanın acı tadını alır ve böylece bitkinin tüketimi daha kolay ve sağlıklı bir hal alır. Kaynar suda bekletilen acı baklanın kabukları soyularak tüketilebilir. Bitkinin tohumları ise toz halinde kullanılabilir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.