Acı Balığın Bilinmeyen Tüm Özellikleri

Günümüzde balık çeşitleri içinde en fazla ilgi gören yine en fazla merak edilen balık türü acı balıktır diyebiliriz. Şimdi sizlere acı balığın bilinmeyen tüm özelliklerini sizlere aktarmaya çalışacağız.

Sazangiller ailesine mensup olan acı balığa Türkiye sınırında bulunan denizlerde pek fazla rastlanmamaktadır. Bu nedenle de acı balık türleri genel olarak batı ülkelerinin sınırlarında bulunan denizlerde yaşamını devam ettirmektedir. Görüntüsü açısından oldukça güzel bir balık olan acı balık bu yönüyle ismi ile dış görüntüsü açısından oldukça zıt bir canlı türüdür.

Peki Acı Balığın Özellikleri Nasıldır?

 • Genellikle 8 ile 10 santimetre boya sahip olan acı balığın dişileri yumurtalarını yemek borusu sayesinde midyelerin arasında koyar ve erkek olan acı balıklar spermlerini midyelerin arasına bırakırlar.
 • Acı balıklar ve midyeler özellikle üreme ve çoğalma döneminde ortak yaşam alanlarına sahip olurlar.
 • Acı balıklar genel olarak denizlerden ziyade göllerde hayatlarını devam ettirirler ve insanların gözleri önünde olmayı tercih etmezler.

Günümüzde acı balık türü hakkında bilinen yanlış bir çok bilgiler ortalıkta gezinmektedir.

İşte Acı Balık Hakkında Aslında Doğru Olmayan Bilgiler:

 • “Acı balıklar her ortamda yaşamlarını devam ettirebilirler.” bu yargı kesinlikle yanlıştır çünkü acı balıklar sadece göllerde hayatlarını devam ettirebilirler.
 • “Acı balıklar saldırgandırlar.” ibaresi de tamamen yanlıştır. Çünkü bu ibarenin tam aksine acı balıklar sakin ve uyumlu bir karaktere sahiptirler.
 • “Acı balıkların kuluçka süreleri oldukça uzundur.” ifadesi de yanlış bir ifadedir. Çünkü acı balıkların kuluçka süresi en geç 30 gün ile sınırlıdır.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. Champ

  And I thought I was the sensible one. Thanks for setting me sttraghi.

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.