Acı Hıyarın Özellikleri ve İnsan Vücuduna Etkileri

Acı hıyar loğusaotugiller familyasına mensup olan bir bitkidir. 40 santimetreye kadar uzayan türlü ve otu andıran bu bitki aynı zamanda “develi otu, develik, yılan otu” gibi isimlerle de adlandırılmaktadır. Geniş yapraklı, mor çiçekli bir görüntüye sahip olan acı hıyarın kök saplarının içinde nişasta, uçucu yağ, şeker, acı maddeler ile bir çok renk maddeleri barınmaktadır. Bu yapısal özellikleri nedeni ile acı hıyarın bilinen en önemli faydası kanı temizlemesi; basur, sivilce ve çıban gibi cilt sorunlarını yok etmesi gibi faydalarıdır.

Acı hıyar güneşi fazlasıyla sevdiğinden dolayı genellikle yol kenarlarında, yamaçlarda ve kumsal gibi yerlerde bulunmaktadır. Bu bitkinin adı ve özellikleri halk içinde çok fazla bilinmemektedir ancak bir çok hastalığa bu bitkinin kökü iyi geldiğinden dolayı kökü kurutulup toz haline getirilerek ilaç şeklinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Acı Hıyarın İnsan Sağlığına Etkileri:

  • Vücutta meydana gelen rmatizma ve nikris ağrılarının tedavi sürecinde oldukça etkilidir.
  • Felçli olan hastaların felçli yerlerine suyu ile birlikte sürülmektedir.
  • Vücut derisi üzerinde meydana gelen kaşıntılar üzerinde etkilidir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi aslında isminin çok fazla bilinmediği ve faydalarının farkına varılmadığı acı hıyar bitkisi insan sağlığı üzerinde bir çok fayda sağlamaktadır. Bu nedenle de bu bitki her ne kadar taze haliyle tüketilmesi zor olsa da kurutularak ila niyeti ile kullanılmaktadır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.