Acı Marul Özellikleri ve Faydaları Nelerdir

Doğada bulunan, insan sağlığına büyük faydalar sağlayan mucizevi bitkilerden birisi de acı maruldur. acı marul yetiştiği bölgeye ve yöreye göre; yağ marulu, eşek marulu, has marul ve yabani marıl gibi isimler almaktadır. Papatyagiller ailesine mensup olan acı marulun boyu 25 ile 150 santimetre arasında farklılık göstermektedir. Tüylü ve dikenimsi yapraklara sahip olan acı marul, her bölgede yetişebildiği gibi en fazla yol kenarlarında yetişmeyi tercih etmektedir.

Acı marul herhangi bir dikme işlemi ya da bakım işlemine ihtiyaç duymaz ve kendiliğinden yetişir yetişmek için tek şartı ise yukarıda da belirttiğimiz gibi yol kenarlarını tercih etmesidir. Adından da anlaşıldığı gibi tadı da acı olan acı marulun sapının alt bölümlerinde ince dikenler bulunmaktadır. Yaz mevsiminde sarı çiçekler açan acı marulun aynı zamanda içinde de kendisine özgü sütü bulunmaktadır. Özellikle Ege bölgesinde ve Karadeniz bölgesinde acı marulun salatası yaygın bir şekilde yapılmakla birlikte aynı zamanda böreklerin içine de konulmaktadır.

Peki Acı Marulun İnsan Sağlığına Faydaları Nelerdir?

  • Acı marul kalp krizini engeller.
  • Acı marulun kurutulan yaprakları safra kesesinin düzenli çalışmasına ortam hazırlar.
  • Acı marul içinde bol miktarda C vitamini, potasyum ve lif barındırır.
  • Acı marulun yaprakları ve sapından beyaz süt akar ve bu süte “laktukaryum” adı verilir. Bu süt insan vücudundaki kanı temizleme işlevi  ve insan vücudunu sakinleştirme işlevi görmektedir.
  • Mide hastalıklarına ve hazımsızlığa iyi gelir.
  • Gerçek olan organik acı marul yüksek tansiyonu düşürür.
  • Ayrıca acı marul saçlardaki kepeği yok eder ve saçı daha parlak hale getirir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.