Acil Bakım Teknikerliği Bölümü Hakkında Merak Edilenler

Acil bakım teknikerliği bölümü 2 yıllık önlisans programıdır. Bu bölümün temel hedefi; hastane ortamı dışında hastalara ilk müdahaleyi yapabilecek eğtiimli ve bilgili çalışanları sağlık alanına kazandırmaktır.

Bölüm Öğrencileri; davranış bilimleri, ambulans servisi, anatomi, acil yardım ve kurtarma çalışmaları, fizyoloji, vücut geliştirme ve beden eğitimi derslerini okumaktadır ayrıca bu bölümü okuyan öğrenciler yaz döneminde zorunlu olarak staj yapmak durumundadırlar.

Ambulans ve acil bakım teknikeri olmak isteyen adayların aynı zamanda bir takım şartları da karşılaması gerekmektedir. Mesela; bu bölümü okumak isteyen adaylar insanlarla empati kurabilen, yardım duygusu gelişmiş olan yani insanlara yardım etmeyi seven, sorumluluk sahibi ve olaylar karşısında soğukkanlı davranabilen kişiler olması adayalrdan beklenen en temel niteliklerdir.

Bu önlisans programını bitiren mezunlar “Sağlık Teknikeri” unvanı alırlar ve bu unvan ile iş hayatına başlarlar. Sağlık teknikerleri, kaza ve doğal afet gibi olaylar sırasında hastaların hastaneye sevk edilmeden önceki ilk müdahalesini ve tedavisini olay yerinde yana ve bu kişilerin ambulans ile hastaneye götürülmelerini sağlayan sağlık çalışanlarıdır. Ayrıca sağlık teknikerleri hastalar ambulans ile hastaneye götülürken de hastaları gözlemler ve gerekli tedavi yöntemlerini uygular. Hastaların ilk müdahalesi ve hastaneye taşınması konusunda görevli olan sağlık teknikerleri aynı zamanda ambulans kullanımı konusunda da görevler alabilmektedir.

Acil Bakım Teknikerliği bölümünden mezun olarak “Sağlık Teknikeri” unvanını alan mezunlar devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde çalışabilecekleri gibi aynı zamanda ambulanslarda da çalışabilmektedirler.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.