Agadir Kenti Neresidir?

Günümüzde tabiri caizse kıyıda köşede kalan ancak bir çok özelliği ile ilgi çeken bir çok kent bulunmaktadır. Bu kentlerden birisi de Agadir kentidir. Agadir kenti Fas’ın Güneybatı yönünde yer alır ve bununla birlikte Agadir eyaletinde bulunan, ekonomik açısdan en güçlü ve gelişmiş olanaklara sahip olan bölge Agadir şehridir.

Agadir kentinde genel olarak kentin yerli halkı yaşamını devam ettirmektedir. Bu nedenle de ana dil oalrak Berberi dili kullanılmaktadır. Agadir sözcüğü sözlükte “duvar, kale” anlamlarını taşımaktadır. 2014 yılında yapılan nüfus sayımı sonucunde elde edilen verilere göre kentin 678.596 nüfusu olduğu saptanmıştır. Atlantik Okyanusu’na yakın olan Agadir kenti aynı zamanda Atlas Dağları’na da yakın bir konumda yer almaktadır bu nedenle de Agadir kenti coğrafi konumu ve limanları ile büyük bir öneme sahiptir. Adeta bir liman kenti olan Agadir şehri ekonomi alanında limanlarının yanı sıra balıkçılık konusunda da son derece gelişmiştir.

agadir şehir 1960 senesinde büyük bir deprem ile karşı karşıya kalmıştır ve bu deprem sonrasında adeta yerle bir olan şehir bu tarihten sonra küllerinden tekrar doğarak yapılanmaya başlamıştır. Uzun bir zaman sonra ise Portekizli birinin kurduğu ticaret hattı ile Agadir kenti ve bu bölgede yapılan ticari faaliyetler git gide canlanmaya ve tekrar hayat bulmaya başlamıştır.

Peki Agadir Kenti’nin Genel Özellikleri Nelerdir?

  • Souss-Massa-Draa bölgesinin başkenti olan Agadir kentinde yarı kurak iklime sahip bir ülkedir.
  • Kentin ekonomisi turizm, balıkçılık ve tarım üzerine kurulmuştur.
  • Agadir kenti özellikle 15. ve 17. yüzyıllarda Fas ve Avrupa ülkeleri arasında öneli bir ticaret yolu kenti olmuştur.
  • Agadir kentinde ihracat faaliyetlerinde özellikle balık ihraç edilmektedir.
  • Ayrıca bu şehirde “Morocco Ciment” isimli çimento fabrikası kurulmuştur. Bu fabrika da kentin sanayinin gelişmiş olduğunun bir göstergesidir.
  • Ayrıca Fas’ın bir tane olan ticaret okulunun bulunduğu kent olan Agadir kenti sanayi bölgesini de içinde barındırmaktadır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.