Agamagillerin Tüm Özellikleri

300 tür dolaylarında varyasyona sahip olan ve pullu-sürüngenler kertenkele familyasına “Agamanlar” ya da “Agamagiller”dir. Agamagiller; otçul, etçil ve böcekçil olarak çeşitli şekillerde beslenerek yaşamlarını sürdürebilirler. Kertenkele familyası olan Agamanlar, buna rağmen görüntüleri itibari ile kertenkele türünden hem özellik hem de görünüş açısından farklılık arz etmektedir.

Gelin şimdi birlikte agamagillerin özelliklerini inceleyelim;

  • Diş yapılarının kökleri genellikle üst çene çıkıntısı ile bağlı olan agamanlar, sivri ve ince bir diş yapısına sahiptir. Bu türlerin dilleri kısa, çatal şeklinde ve kalındır. Ancak bu canlı türleri kertenkele türüne oranla daha zayıf ve minyon vücut yapısına sahiptirler. Bu canlı çeşitlerinin tırnak yapıları ise uzun, sivri ve aşırı güçlüdür.
  • Agamagiller, yaşamlarını kaya üstlerinde, ağaç tepelerinde sürdürmektedirler.
  • Agamagillerin derilerinde pul olması nedeni ile kuyruklarında dikenli ve taraklı bir yapı vardır.
  • Agamagiller, sıle arasında bir bağcaklık gibi iklim faktörleri sonucunda renklerde farklılık gösterebilirler ve bu özellikleri ile bilim adamları bu türlerin bukalemun türü ile bir akrabalık bağına sahip olup olmadıklarını araştırmaktadırlar.
  • Agamagillerin büyük bir kısmı küçük böcekleri ve omurgasızları yiyerek beslenme ihtiyaçlarını gidermektedir. Bir kısım ise otçuldur ve bu nedenle de ot ile beslenmektedir. Agamagillerin çok küçük bir bölümü ise hem et hem de ot yiyerek beslenmektedir.
  • Agamagillar familyasına mensup olan 35 dolayında cins bulunmaktadır ve bu cinslere bağlı olarak 300 tür yaşamını devam ettirmektedir. Agamagillerin en fazla bilinen türleri; Yakalı Agama, Diken Kuyruklu Agama, Hardun Agama ve Çöl Agaması’dır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.