Aile Terapisi Ne Anlama Gelmektedir

Aile, topumun temelini meydana getre en küçük sosyal yapıdır. Aile birimi her en kadar sosyal yaşamın e toplumsal hayatın en küçk yapı taşı olsa da br çok parçayı içinde barındırmaktadır. Bu nedenle de bu parçalardan birisinin yei oynadığında tüm aile kurumu etkilenmektedir.

Aile terapisi önce ailelerin sağlığı sonra da toplumsal hayatın sağlığı açısından son derece önemli bir unsurdur. Aile terapisi kapsamında her ne kadar aile fertleri ile tek tek görüşmeler sağlansa da temel oalrak ailenin bir bütün olarak ele alınması aile terapisinin en önemli kuralıdır. Çünkü aile yapısında meydana gelen bir değişiklik tüm aile yapısını olumlu ya da olumsuz olarak etkilemektedir.

Aile yapısının kendi içinde bir denge üzerinde durmaktadır. Bu dengenin her bir noktası ise aslında aile içinde bulunan fertlerin üstlenmiş oldukları roller ve sorumluluklar ile şekillenmektedir. Bu nedenle de aile içinde bir ferdin sorumluluklarını aksatması ya da rolünü aksattığı zaman ailede tüm dengeler değişecektir.

Aile içinde gerginliğe neden olan, bireylerin rollerinin değişmesi ve sorumluluklarını yerine getirmemesi gibi konular nedeni ile ailelere aile terapisi uygulaması sağlanmaktadır. Aile içindeki gerginlikler çoğu zaman aile bireylerinden hiç birinin hoşuna gitmez ve aile bireyleri bu durumdan oldukça rahatsızlık duyar bu nedenle de bu sorunlarını aile terapisi yöntemi ile bir uzman ışığında çözmeye çalışırlar. Bu nedenle de ailelerin huzurlu olması için aile terapisi son derece önemlidir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.