Ailelere ve Öğrencilere Terör Eğitimi Verilecek

Güneydoğu illerinde bölücü terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonlar kararlılıkla devam ediyor. Bölgede bulunan ve teröristlerin barınak ve yığınak haline getirdiği birçok ilçe, terörist unsurlardan temizlendi. Bölgede yaşam hızla normale dönerken oluşan yaraların sarılması ve böyle bir durumun tekrardan yaşanmaması için kapsamlı bir çalışma yürütülecek. Yıkılan kentler en baştan inşa edilirken halk da bir daha bu hainlere kanmamaları için eğitilecek.

Güneydoğu bölgelerinde bunun için bilinçlendirme eğitimleri yapılacak ve bu eğitimler de terörle mücadele notkasında etkin rol oynayacak. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilecek eğitim konferanslarında terör faaliyetlerinin ve terör örgütüne katılımın yoğun olduğu bölgelerde halkın terör örgütünün gerçek yüzünü görmesini sağlayacak eğitimler verilecek. Yıl sonuna kadar 120 konferans düzenlenmesi planlanıyor. Konferanslar sınıf ziyaretleri ve üniversitelerin kayıt dönemleri sırasında yapılacak ve bu sayede daha fazla öğrencinin terör örgütlerinin ne derece yıkıcı olduğunu öğrenmesi ve anlaması sağlanacak. Geçtiğimiz yıl söz konu çalışmalar ile 2 bin 750  öğrenciye eğitim verilmişti. Bu sene bu rakamın 6 bine çıkarılması hedefleniyor. Bununla birlikte vatandaşların bir propagandaya maruz kaldıkları zaman sağduyulu hareket edebilmeleri amacıyla da eğitim çalışmaları gerçekleştirilecek.

Vatandaşın bilinçlendirilmesi öncelikle ailelerinden başlayacak. Proje kapsamında aileler de terör konusunda bilinçlendirilecek. Görüşülen aile sayısı 2015 yılında bin 992 iken bu yıl sonuna kadar 7 bin aile ile görüşülerek bilinçlendirme yapılması hedefleniyor.  Ayrıca radikal kişilerin de topluma geri kazandırılabilmesi için bölgedeki kültürel ve sportif faaliyetler için de önemli yatırımlar yapılacak.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.