AİO Sınavına Girecek Olanlara Tavsiyeler

AİO yani Açık Öğretim Ortaokulu Sınavına ilköğretim 4. ya da 5. sınıfı tamamlamış olan ya da 5’inci 6’ıncı ya da 7’inci sınıfta okuldan ayrılanlar katılım sağlayabilmektedir. 2 oturum halinde yapılmaktatır. Adaylar, kendi sınıfına ait olan bütün derslerden 45 puan ya da 45 üzeri bir puan alarak bir üst sınıfa geçebilirken, bunun yanı sıra bir de ortalama ile geçme sistemi uygulanmaktadır. Peki bu sınavda başarılı olmak ve sınıf geçebilmek için nasıl bir yol izlenmelidir? Sınava hazırlananlara verilecek olan tavsiyeler nelerdir? Bu gibi soruların cevapları ve daha fazlası sizin için yazdığımız bu yazının içerisinde bulunmaktadır.

Ortalama ile geçme sistemi adayın, bulunduğu sınıfın tüm derslerinin sınavlarına girmesi ve bu derslerin arasında Türkçe dersinin bulunmamasını gerektirir. Bu derslerden elde edilen başarı puanının ise 45 puan ya da 45 üzeri bir puan olması gerekirken, bu sistem en fazla iki başarısız dersi olanlara uygulanmaktadır.

AİO sınavında başarılı olmak için aday ilk önce kendine çok da zorlanmasına gerek olmayacağı bir bir çalışma programı hazırlamalıdır. Geçmiş yıllara ait sorular bulunarak bu soruların çözümü gerçekleştirilmelidir. Bu sayede eksiklikler bulunup giderilebilmektedir. Gelecek yıla ait sorular, geçmieş yıla ait sorular ile benzer olabilmekte olduğundan bu çalışmanın yapılması çok önemlidir.

Verilen tavsiyeler dikkate alınarak yapılan bu çalışma sağlıklı beslenme ve düzenli uyku ile desteklenmelidir. Aday, başaracağına inanması durumunda başarıyı elde edecektir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.