Aktüerya Nedir?

Aktüerya 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu programın temel hedefi; insanların karşı karşıya kaldığı kaza, hastalık ve yangın gibi üzücü durumlar karşısında sigorta ve emeklilik iş ve işlemlerini yapabilecek eğitimli kişiler yetiştirmektir.

Bölümde Okutulan Dersler: Aktüerya fakültesinde hukuk, iktisat, matematik, istatistik gibi ana derslerin yanı sıra insan kaynakları yönetimi, vergi analizi, hayat sigortacılığı, pazar yönetimi, para piyasaları ve kruumlar, vergi mevzuatı, sigorta sözleşmeleri, emeklilikte sosyal güvenlik teorisi gibi meslek dersleri de verilmektedir. Bu derslerin yanı sıra aktüerya bölümü öğrencileri aynı zamanda çeşitli proje ödevleri yapmaktadır.

Aktüerya bölümü okumak isteyen adayların bir takım koşulları karşılamaları gerekmektedir. Bu kişilerin öncelikle analitik düşünme gücünün gelişmiş olması, matematik ve ekonomi alanlarında kendilerini geliştirmiş olmaları, ayrıntılar ile ilgilenmeyi sevmeleri, dikkatli ve kendilerini sürekli yenilemeye açık olmaları beklenmektedir.

Aktüerya öğretim programlarından başarılı bir şekilde mezun olan öğrenciler “Aktüer” unvanına sahip olmaktadırlar. Aktüerler meslek hayatlarına başladıklarında ise sigorta programları hazırlayarak çalışırlar. Aynı zamanda yangın, deprem, kaza, ölüm ve benzeri felaketlerin meydana gelme ihtimallerini hesaplayarak hesap sonuçlarını tablo haline getirirler ve grafiklerle bu verileri açıklamaya çalışırlar. Bu aşamadan sonra ise aktüerler bağlı oldukları sigorta kurumunun ya da sosyal güvenlik kurumunun sorumlulukları ve tarifeleri üzerinde çalışmalar yaparlar.

Aktüerya mezunları özellikler sigorta şirketlerinde, Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu gibi devlet kruumlarında rahatlıkla iş bulma imkanına sahiptirler. Ayrıca ülkemizde endüstri ve ticaret kurum ve kuruluşlarının giderek daha da artması sonucunda bu alandaki eğitim almış kişilere de ihtiyaç artmıştır.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Helene

    An inineltglet answer – no BS – which makes a pleasant change

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.