Alan İçi ve Alan Dışı Ne Demek

Üniversite sınavları olan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavına (LYS) sayılı günler kaldı. Üniversite adaylarının heyecanları ve akıllarındaki soru işaretleri ise her geçen gün daha da artmaktadır. Üniversite adaylarının akıllarındaki en önemli sorulardan birisi ise ” alan içi ve alan dışı ne demek ” sorusudur. Üniversite sınavlarından kısa bir süre sonra stresli bir tercih dönemine girecek olan adaylar ise hala alan içi tercih ve alan dışı tercih konusunda hala soru işaretleri taşımaktadır.

Bizler de bu yazımızda alan içi tercih ve alan dışı tercih hakkında siz üniversite adaylarına bilgiler vererek üniversite adaylarına yardımcı olmaya çalışacağız.

Üniversite sınavına girmiş olan öğrencilerin okul puanları eklenmeden önce sadece sınavdan almış oldukları puana “ham puan ” adı verilmektedir. Öğrenciler bu puan ile tercih yapamazlar. Çünkü bu ham puan okul puanının eklenmediği sadece öğrencinin sınavdan aldığı puan dilimidir.

Üniversite sınavına giren adayların aldıkları ham puan üzerine bir de okul puanları eklenir ve adaylar bu puanları ile tercih yaparlar. Eğer bir öğrenci örneğin sayısal bölümden mezun olduysa ve sayısal mesleklerden tercih yaparsa alan içi tercih yapmaktadır. Aynı durum sözel ya da eşit ağırlık alanlarından mezun olup sözel ya da eşit ağırlık tercih yapmaları da alan içi tercih yapmış olmalarına örnektir.

Üniversite sınavına girmiş olan bir öğrenci sayısal alandan mezun olup sözel ya da eşit ağırlık mesleklerinden tercih yaparsa bu durumda da alan dışı tercih yapmış olmaktadır.

Alan İçi ve Alan Dışı Ne Demek Sorusuna Cevap Verdiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.