Altıncı Hissin Sürücüleri Koruduğu Belirtiliyor

Amerika’da yapılmış olan bir araştırmaya göre, herhangi bir sürücünün dalgın ya da sinirli olması halinde altıncı hissin devreye girerek kişiyi koruduğu gerçeği ortaya konmuş bulunuyor. Amerika’da yapılan bu araştırmada görev alan bilim adamları, kişilerin araç kullanırken dalgın ya da sinirli olmaları durumunda altıncı his sayesinde tehlikeli durumlardan kontrolün sağlandığı bu konu ile ilgili yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Houston Üniversitesi ile Texas Ulaştırma Enstitüsü kapsamında bulunan bir takım araştırmacılar tarafından 59 gönüllünün katılımı ile gerçekleştirilen bu çalışma, Science Daily adlı dergide yayımlandı. Yapılan araştırma sırasında bu araştırmaya katılım sağlayan kişilerden belirli bir güzergah üzerinde farklı ruh hallerinde araç kullanmaları istendi. Dört kez araç kullanmaları istenen katılımcıların ruh halleri sırası ile normal ruh hali, dalgın olma, sinirli olma ve telefon ile uğraşırken oldu.

Araştırmaya katılım sağlayan sürücülerin, normal ruh hali dışındaki diğer hallerinde oldukça gergin araç kullandıkları ortaya kondu. Gergin ya da sinirli olan sürücülerin herhangi bir tehlikeli durum ile karşılaşmaları halinde direksiyon kontrolünü kendisi bile farketmeden daha hassas bir şekilde kullandığı ve daha dikkatli olduğu belirlenmiş oldu. Söz konusu araştırmada araştırmacı olarak görev alan Yannis Pavlidis beyinde bulunan ön kuşak korteksi adındaki bölgenin herhangi aşırıya kaçan duygu hallerinde otomatik bir şekilde kendisini gösterdiğini söyleyerek, kontrolün artmasını ve daha dikkatli olunmasını sağladığını ifade etti.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Connie

    Vispipuuro 😛 Se on vaan niin hyvää. Minäkin muuten suon visparini kylmänä. Samoin riisipuuron. Muut puurot syödään &qaou;ptkolla" ja lämpimänä, mutta vispi- ja riisipuuro syödään harvinaisena herkkuna ja aina kylmänä.

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.