Anason Çayının İnsan Vücuduna Etkileri Nelerdir?

Dünya ülkelerince oldukça ünlü olan ve genellikle Avrupa ülkelerinde yetişen bir dağ bitkisi olan anason, Mısır, Asya ve Girit gibi bölgelerde farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Mısırlılar tarafından bulunan anason, özellikle mis gibi kokusu ile dünyada oldukça tanınmış olan bir dağ bitkisidir. Güzel kokusunun yanı sıra insan vücudu üzerindeki faydaları da anasonu vazgeçilmez bit bitki haline getirmiştir. Şifa olarak isimlendirilen anasonun demlenerek çay haline getirilip tüketilmesi insan sağlığı üzerinde fazlasıyla faydalıdır.

  • İnsanların en fazla şikayet ettiği konu balgam atamamaktır. Balgam gırtlağa yapışan bir sıvıdır. Bu sıvı boğazdan atılamadığı sürece insanlara büyük bir rahatsızlık vermektedir. Balgam problemi için anason birebir faydalı olmaktadır. Çünkü bir numaralı balgam sökücü anason çayıdır.
  • Kış aylarının büyük bir sorunu olan boğaz ağrıları için de anason birebir faydalı olmaktadır. Boğazda soğuk nedeni ile meydana gelen enfeksiyonlar ve ağrılar anason çayı sayesinde ortadan kalkmaktadır. Bu şikayetler sırasında hemen antibiyotiklere ve ilaçlara sarılmak yerine anason çayı içmek daha faydalı ve doğal çözüm yoludur.
  • •Kış aylarında insanların sinüzit şikayetleri daha da artmaktadır. Sinüzite bağlı olarak baş ağrıları da daha şiddetli bir hal alır ve burun damarları tıkanır. Bu gibi şikayetlerde de anason çayı sinüzitin akarak burun damarlarının açılmasını ve baş ağrısının kesilmesini sağlar.
  • Beklenmeyen bir şekilde gelen ve isnanların yemek yemesini, konuşmasını engelleyen bir durum olan hıçkırık da yine anason çayı ile giderilebilmektedir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.