Anlaşmazlıklar Arabuluculukla Çözülecek

Arabulucular Derneği Başkanı Çiğdem Arslan, arabuluculukla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıda açıklama yapan Arslan, ilerideki dönemde iş konusunda yaşanabilecek anlaşmazlıkların önemli kısmının arabuluculuk yöntemiyle çözülmesinin mümkün olduğunu, bu sayede işlerin kısa zamanda düşük maliyetlerle çözüme ulaştırılabileceğini söyledi.
Düzenlenen toplantıda 2013 yılında Türk hukukuna girmiş olana arabulucuk sisteminin işleyişi hakkında açıklamalarda bulunan Çiğden Arslan, alacaklar, işçi-işveren ilişkileri, tüketici anlaşmazlıkları gibi durumlarda tarafların isteği üzerine çalışmalar yaptıklarını ve bu sayede kısa sürede çözüme ulaşılabildiğini ifade etti. Sorunlarını arabuluculuk sistemi ile çözmek isteyen taraflar hem uzun mahkeme süreçlerini beklemekten kurtuluyor hem de mahkemeden çok daha düşük masraflarla çözüme ulaşabiliyor.
Arslan, arabuluculuk sisteminin devreye girmesi için tarafların ikisinin de rızasının olması gerektiğini, bu sebepten dolayı da insanların genel olarak bu yöntemi tercih etmediklerini söyledi. Arslan’a göre bazı durumlarda yaşanan anlaşmazlıklarda arabuluculuk mekanizmasının kullanılmasının zorunlu olması gerekiyor.
Arabuluculuk sisteminin daha yoğun olarak kullanılması durumunda mahkemelerde yaşanan yoğunlukların da önemli derecede azalması mümkün. Bu sayede adil yargılanma hakkının bir ilkesi olan makul sürede yargılanma ilkesi de rahatlıkla hayata geçirilebiliyor. Yaşanan iş anlaşmazlıklarının çoğunda insanlar mahkemeye gitmeyi tercih ediyor olsalar da hem işleyen süreç, hem mahkeme masrafları, hem avukat masrafları gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkabiliyor. Arabuluculuk sisteminde ise arabulucuya ödenecek bir miktar ücret ile iki taraf arasındaki anlaşmazlıkları mahkeme kapılarına gitmeden çözebilmek mümkün.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Rosie

    Fiinndg this post has solved my problem

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.