Balıklar Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Balıklar denizlerde yaşayan canlı türleridir.Hemen hemen her denizde farklı türlerde balıklar görmek mümkündür. Ancak tropikal denizlerde yaşamını devam ettiren balıkları çok sık görmediğimizden dolayı bu balık şekil bakımından farklılık göstermektedir.

Denizlerde yaşayan her balık bir çok nedenle farklı isimler de almaktadır. Örneğin; sineklere ve sivrisineklere tıpkı ok misali su püskürttüğünden dolayı “Okçu balık ” ismi ile anılmaktadır. Hedef olarak gördüğü sineği suya düştüğü an anında yutan balıklara ise “Kara yutucu” ismi verilmektedir. Kara yutucu balıklar okyanusun derin kısımlarında yaşamlarını sürdürür. Ayrıca bu balıkların tam tamına beden büyüklüğünün iki kat büyüklüğünde balıkları yutabilme özelliği bulunmaktadır.

Bir diğer ilginç isim alan balık türü “Öpüşen balıklar”dır. Bu balıklar dudaklarını birbirlerine yapıştırırlar ve kendi aralarında güre ederler. Bu balık türleri ise Hint Okyanus’u dolaylarını yaşamlarını sürdürürler. “Uçan balıklar” ise herhangi bir şey tarafından şayet kovalanırlarsa su dışına sıçrayıp belirli bir zaman dilimi havada gidebilirler. Bu durumda balıkların yüzgeçleri kanat görevi üstlenir. “Oltalı balıklar” olarak isimlendirilen balıkalr ise bu isimlerini burunlarında bulunan çıkıntı şeklinden almaktadır. Bu olta şeklini andıran burunları sayesinde kendilerine yakın olan ve kendilerine yakın olan balıkları anında avlayablirler.

Diğer bir ilginç balık ise “saydam balık” ya da “cam balığı” olarak isimlendirilen balıklardır. Bu balıklar renklerinin cam gibi olmasından dolayı bu ismi almışlardır. Cam renginde olduklarından dolayı bu balıkların solungaç ve beyin yapıları da dışarıdan bakıldığında görülmektedir.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Nona

    Columbus, Ohio is not on the likely list ei2#0r&h8t3e;I was planning on heading to a Border’s release party anyway. I want to be sure to get one before they sell out!

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.