Ballıbaba Otu Hakkında Bilinmeyen Her Şey

Yeryüzünde sayamayacağımız kadar çok bitki türü bulunmaktadır. Bu bitki türlerinin bir çoğuun zararının olmasının yanı sıra aynı zamanda bir çok bitki ya da ot türünün yadsınamaz derecede faydası bulunmaktadır. Yeryüzünde bulunan ve bir çok faydası olan ancak çok fazla bilinmeyen bitki türlerinden bir tanesi de ballıbaba otudur.

Ballıbaba otu; iki çanaklı bitkilerin babalıgiller familyasına mensup olan bir bitki türüdür. Bu bitki türünün Avrupa, Asya ve Afrika’da bulunan 40’ı aşkın türü yer almaktadır. Bu 40’tan fazla ballıbaba otu türünün bir sene ya da bazılarının daha uzun yıllar ömrü olmaktadır.

Ballıbaba bitkisinin gövdesi dört köşeli bir yapıya sahiptir. Yaprakları yumurta ya da kalp şeklinde olan ballıbaba otunun uçları küt, kenarları ise sivri ya da yuvarlak şeklindedir. Ayrıca ballıbaba otunun kenarları tıpkı bir testere gibi dişli yapıdadır.

Ballıbaba otu belirli zaman dilimleri içinde sarı renginde olan çiçekler açmaktadır. Bitkinin üzerinde açan bu çiçekler balözü bakımından oldukça zengindir bu nedenle de bu çiçekler bir çok böceğin uğrak yeridir. Ayrıca ballıbaba otunun fındığı anımsatan meyveleri açmaktadır. Bu meyvelerin bazı türleri süs bitkisi olarak da büyütülmektedir.

Türkiye’de “Ballıbaba” ya da “Ak Ballıbaba” gibi türleri yetiştirilmektedir. Ayrıca ballıbaba türlerinden birisi olan Ak Ballıbaba türü ise balözü açısından fazlasıyla zengindir bu nedenle de bu bitki üzerine arılar çok fazla konarak balözü toplamaktadırlar.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Jody

    I lilreatly jumped out of my chair and danced after reading this!

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.