Banotu Bitkisi Ne İşe Yarar Özellikleri Nedir

Doğada çok fazla bilinmeyen bir çok bitki türü vardır. Bu bitkiler bilinmemekle birlikte aynı zamanda bu bitkilerin faydaları ya da zararları da bilinmemektedir. Yeryüzünde çok fazla bilinmeyen ve dolayısıyla da çok sık kullanılmayan bitki türlerinden birisi de banotu bitkisidir. Şimdi sizlere banotu bitkisi ile ilgili bir çok bilinmeyen bilgileri aktaracağız.

Banotu bitkisi bitişik yapraklı iki çeneklilerin patlıcangiller familyasına mensup olan ve içinde zehir barındıran otsu bir bitkidir. Banotu bitkisinin Avrupa’da, Adrika’da ve Asya’da 11 civarında türü yetişmektedir.

Banotu bitkisinin tüm türlerinde gövde ve yapak yapıları tüylü olmaktadır. Bu türlerin bazıları sarı bazıları ise mor renkte çiçek açmaktadır. Tepeden meyve veren banotu bitkisinin meyveleri de tıpkı ilaç kapsüllerini andırmaktadır.

Türkiye’de de bulunan bu bitkiler genel olarak hendek kıyılarında, çöplüklerde ve tarlalarda büyümektedir. Özünde büyük bir zehir barındıran banotu bitkisinin yaprakları kurutulduğunda ve bu kuru yapraklar bazı maddeler ile birleştirildiğinde bir çok ağrı ve sızı şikayetlerinin tedavisinde kullanılmaktadır ayrıca oluşturan bu karışım vücudun ağrılara karşı bağışıklığını güçlendirmek için de kullanılmaktadır.

Banotu bitkisinin içinde bulunan hiyosiyamin maddesi bu bitkinin zehirli olmasına neden olmaktadır. Bitkinin içinde bulunan bu madde her ne kadar zehirli olarak zararlı olarak görünse de bu hiyosiyamin maddesi eczacılık alanında bir çok ilaçların üretiminde tercih edilmektedir ve böylece zehirli olan bu maddenin sağlık alanında faydalı bir sonuç vermesi sağlanmaktadır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.