Başkanlık Sistemi Cumhuriyet Sistemiyle Bağdaşan Bir Sistemdir

Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan birinin de başkanlık sistemi olduğu belirtiliyor. Başkanlık sisteminin denge ve denetleme mekanizmalarına sahip olduğu dile getiriliyor. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Faruk Bilir bu konu ile ilgili bir takım açıklamalarda bulunurken, başkanlık sistemini değerlendirdi. Başkanlık sistemini desteklediğini ifade eden Prof. Dr. Faruk Bilir, istikrarın sağlanması ve etkin ve güçlü bir yönetimin söz konusu olması adına başkanlık sisteminin önemli olduğunu düşündüğünü vurguladı.

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Faruk Bilir, başkanlık sisteminde denge ve denetleme mekanizmalarının bulunduğunu söylerken, bu sistem sayesinde öngörülebilirlik ile hesap sorulabilirliğin daha belirgin bir hale geleceğini ve bu yüzden de daha fazla demokrasinin sağlanacağını dile getirdi.

Başkanlık sistemi ile ilgili hemen hemen herkes bir yoruma sahip. Başkanlık sistemi ile ilgili düşüncelerini anlatan bir diğer isim de Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Faruk Bilir oldu. Bir ülkeye ait siyasi rejimin değerini o ülkedeki egemenliğin kime ait olduğunun sorulması sonucunda elde edilen cevaba göre belirleneceğini ifade eden Prof. Dr. Faruk Bilir, Türkiye’nin bir cumhuriyet olduğu ve de her zaman öyle kalacağını sözlerine ekledi.

Bir ülkede bulunan hükümet sisteminin o ülkedeki siyasi rejimi ifade etmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını savunan Prof. Dr. Faruk Bilir, başkanlığa geçilmesi durumunda siyasi rejim üzerinde herhangi bir değişiklik yaşanması gibi bir düşüncenin doğru olmadığını anlatırken, tam tersine başkanlık sisteminin Cumhuriyet sistemi ile bağdaşan bir sistem olduğunu dile getirdi. Ayrıca istikrar için başkanlık sistemini de gerekli bulduğunu sözlerine ekledi.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Tory

    the Facebook members were contradicting themselves.“Why should we make people of colour assimilate to the white Australian culture, when in fact Indigenous people were the first people here,” she said…."But Dr Pedersen said Australia was already a multicultural society and had been for a long ti&1;m#8220;It&#82e7.s just that we’re not white anymore, walk down the streets, we’re not a white city anymore and thank god we’re not, “ she said."

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.