Bilgisayar Ne Zaman ve Nasıl İcat Edilmiştir

Günümüzde bilgisayar insanlığın yapmış olduğu en büyük ve en faydalı icatların başında gelmektedir. Bununla birlikte gelişmiş bir hesap makinesi niteliğinde olan bilgisayarın temelini de abaküs oluşturmaktadır. İlk hesap makinesi olarak abaküsü meydana getiren insanoğlu günümüzden 3.000 yıl önce abaküsü hesap işlemlerde sık sık kullanmışlardır.

Önemli bir bilim adamı olan Blaise Pascal, otomatik hareketleri kullanarak ilk toplama makinesini meydana getirmiştir. Blaise Pascal, bu toplama makinesini icat ederken aynı zamanda bir tarafa dönen dişli çarkları da kullanmıştır. Sonrasında ise bilgi birikimi sonucunda çarpma işlemi yapılan hesap makineleri oluşturulmaya başlanmıştır.

İngiliz Bilim adamı olan Charles Babbage hesaplama işlemlerinde elektronil sistemin öncüsü olmuştur ve hesaplama işlemlerini otomatik olarak yapan “Analitik Motor” adı verilen cihazı geliştirmeyi başarmıştır.

Bugün kullandığımız bilgisayarlara benzer olan bilgisayar makineleri ise ilk defa 1941 senesinde Kondrad Zuse tarafından Berlin’de icat edilmiştir. Bu geliştiren bilgisayar elektron lambalarından meydana gelmiştir. Bu bilgisayar aynı zamanda o dönemde yapılan bir çok otomatik bilgisayardan daha hızlı çalışma özelliğini kazanmıştır.

Kısa bir zaman dilimi sonucunda ise bilim adamlarının bilgi birikiminin artması ile bilgisayarlar devasa bir değişim göstermiştir. Değişen ve her gün biraz daha gelişen bilgisayarlar bilgiyi hızlı bir şekilde çözümleyip işlemesi, bilgileri güvenli bir şekilde saklaması ile günlük hayatımızın merkezine oturan bir icat haline gelmiştir. Bilgisayarların gelişerek günlük hayatımızda önemli bir yere sahip olması ile bilgi birikimi daha da artarken aynı zamanda bilgi içeren verilerin üretimi ve paylaşımı daha hızlı ve kolay bir hal almıştır.

Ayrıca bilgisayarların bu kadar büyük bilgi işlevlerini üstlenmesi ile birlikte basımevlerinin ve hatta uzay gemilerinin denetimi de bilgisayarlar üzerinden yapılmaya başlanmıştır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.