Boşanmalar Kadar Boşanmamalar da Problem

Son yıllarda dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de evliliklerin çok erken süreler içerisinde sonlandırılması, aile politikaları açısından sorun teşkil eden bir hal almaya başladı. Kısa sürede biten evlilikler, ortada bir çocuğun da olması durumunda hem birey hem de aile yapısı, dolayısıyla toplum yapısı açısından büyük sorunlar yaratabiliyor. Ak Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in başkanlık ettiği komisyon, konuyla ilgili olarak bir rapor hazırladı. Hazırlanan raporun bugün mecliste açıklanması hedefleniyor.

Hazırlanan raporda özellikle Türkiye’deki boşanma oranlarının, diğer ülkelere göre incelendiğinde önemli ve acil bir sorun olarak gözlemleniyor olduğuna değinildi. Evliliğin bitmesinin sonrasında kadın ve çocuk için çeşitli psikolojik, sosyal, ekonomik sorunlar boy gösterebiliyor. CHP’li vekillere göre hazırlanan raporda daha çok çocuğun mağduriyeti ele alınmış, kadının hakları ise geniş bir bakış açısıyla ele alınmamış olduğu söyleniyor.

Bununla birlikte CHP’liler, hazırlanan raporda yoksulluğun aileler üzerinde yarattığı yıkıcı etkiye değinilmediğini, kadın haklarına da hazırlanan raporda yeterince vurgu yapılmadığını kaydettiler. Ayrıca hazırlanan raporda kadınların toplumsal eğitime katılması ve kendi haklarından haberdar olması gibi konulara da dikkatin çekilmemiş olması CHP’li vekillerin itirazına sebep oldu.

Yapılan itirazlara göre boşanma, başlı başına bir sorun değil de toplum içerisinde yaşanan diğer sorunların bir sonucu olarak değerlendirilmeli. Böyle durumların ortaya çıkmasına sebep olan göç, ekonomik sorunlar, geleneksel aile yapısının bozulması, erken evlilik, kentleşme gibi sorunların ortadan kaldırılmasına veya düzeltilmesine çabalanması gerekiyor. Yapılan itirazda, Türkiye’de, boşanmanın sorun olduğu kadar boşanmamanın da başlı başına bir sorun olduğunu ve toplumun değerlerinde yaşanan bozulmaların sadece dini değerlerin öğretilmesi ile düzelemeyeceğinin düşünüldüğü kaydedildi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.