Bu Proje Sayesinde Parkinson ve Alzaymır Hastalarının Yüzü Gülebilir

Parkinson ve alzaymır hastalıklarına yakalanan insanlar geliştirilen bir proje ile umut buldu. Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyesi olan Dr. Canan Deviren tarafından geliştirilmiş olan bu proje sayesinde, parkinson ile alzaymır hastalıklarına yakalanan kişilerin beyinlerindeki kırık noktalar tespit edilerek, iğneye benzeyen bir alet yardımı ile bu bölgelere ilaç aktarımı gerçekleşecek. Gerçekleştirilen bu proje ile ilgili bir takım açıklamalarda bulunan Harvard Üniversitesi Genç Akademi Üyesi olan Dr. Canan Deviren, bu projenin nasıl geliştiğini ifade etti.

Daha önce giyilebilir kalp pili mucidinin de sahibi olan Dr. Canan Deviren, bir program nedeni ile Bursa’ya geldi. Bursa’da yapmış olduğu bir açıklama sırasında insan beyninin elektronik devre ile çok benzediğini dile getirdi. Elektronik devreler üzerinde kimi zaman kırık noktalara rastlanıldığını ifade eden Dr. Canan Dağdeviren, insan beyninde de kırık olması ile ilgili kişilerin parkinson, alzaymır ya da ruh değişiklikleri ile ilgili rahatsızlıklar yaşadığını anlattı. Bu hastalıklara yakalanan kişilerin ise söz konusu ilaçları ağız ya da damar yolu ile almalarının zorunlu olduğu ifade eden Dr. Canan Dağdeviren, bu ilaçların beyne ulaşabildiğini fakat vücuda farklı şekillerde zarar verdiğini bu yüzden de hastanın iyileşme süresinin oldukça uzun sürdüğünü dile getiriyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü kapsamında görev yapan bir takım akademisyenlerin Dr. Canan Dağdeviren’e gelerek bir proje ile ilgili çalışma yürüttüklerini ama ne yaptılarsa bir türlü gerçekleştiremediklerini söyledikleri belirtiliyor. Akademisyenler ile bir toplantı yapan Dr. Canan Deviren, söz konusu projenin oluşmasını sağladıklarını ve onların niçin başarı elde edemediklerini anladığını belirtiyor.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Crissy

    Why hasn’t an NBA team hired you? I have not seen 1 expert ever say Harkless has the potential to be great. If he did he wo;2ln&#8d17ut have fallen so far in the draft. You failed to mention is FT% a whopping 30%. That looks like Biedrins 2.0 On top of that he had 1 game with 4 blocks he also has 5 games with ZERO blocks. Seems like that one game was a fluke. If he was so good he would be getting more minutes. He is on a lottery team and he can’t even get minutes. Hate to burst your bubble but Jerry West knows a lot more than you.

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.