Çaykur’un Alım Kotası Arttırılmalı

Türkiye, çay üretimi konusunda dünyada en ön sıralarda olan ülkelerden bir tanesi. Özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde yoğun olarak üretilen çaylar, Çaykur’a veya özel teşebbüsle kurulan firmalara satılıyor. Özel firmalar, çaya hakettiğinden çok daha az miktarda teklifler verdikleri için konuyla ilgili ortaya bazı tepkiler koyuldu.
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çay fiyatları ile ilgili olarak yaptığı açıklamada 2016 yılında uygulanacak olan çay alım fiyatlarının henüz belli olmadığına değinerek, herkesin üreticinin ihtiyaçlarını da dikkate alacak şekilde bir değerlendirme yapıp fiyat belirlemesi gerektiğini söyledi. Bayraktar, yazılı olarak yaptığı açıklamada çay üretiminin Doğu Karadeniz Bölgesi için çok önemli olduğunu ve bölge halkının geçim kaynağı olduğunu ifade ederek vatandaşın ekmeğini çaydan çıkardığını, bu sayede de bölgesel göç gibi durumlarla karşılaşılmadığını, bu yüzden düzenlemelerin de hassasiyetle yapılması gerektiğini ifade etti.

Bölgede yaklaşık 1 milyon 328 bin ton yaş çay üretim potansiyeli bulunduğuna değinen Bayraktar, çay alımlarının ürün kalite kaybına uğramadan acilen yapılması gerektiğini, bu sayede işlenecek olan çayın da daha kaliteli olacağını söyledi. Bununla birlikte Bayraktar, Çaykur’un şuan için dekar başına yaklaşık olarak 400 kilogram alım yapabildiğini, bundan fazla üretim yapanların çaylarını özel sektöre sattıklarını, böyle bir durumda da özel sektörün çaya hakettiğinden çok daha az ödeme yaptığını ve üreticiden kar etmekte olduğunu ifade ederek özel sektör ile yapılacak alışverişlerde kaybedenin her zaman üretici, kazananın ise her zaman özel sektör olacağını söyledi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.