Çeyrek Asırlık Usta Çırak İlişkisi

İnsan, hayat kargaşası içerisinde yaşam mücadelesi verirken sahip olduğu bazı değerleri unutsa da şimdi anlatacağımız usta-çırak ilişkisi, sizlere bir işin elbirliğiyle nasıl güzel ve mutlu bir şekilde yürütülebileceğine dair ilham verecek.

Batman ilinin Hasankeyf ilçesinde ikamet eden ve tam 58 yıldır terzilik işi yapan Zeki Durğun, yanında çırak olarak başlayan Adnan Aydınalp ile 29 yıldır birlikte çalışıyor, birlikte kazanıyor, birlikte üretiyor. İkili, müşterileri için kıyafetler üreterek, ürünlerine tadilatlar yaparak onlara hizmet veriyor.

Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yaşamını sürdüren Zeki Durğun 5 çocuk babası. Kendisi de mesleğini Hasan Cihan adlı ustasından öğrenmiş. Zeki Durğun, iş yerini ilk olarak 1958 yılında hizmet verir hale getirmiş. Durğun, meslek hayatı boyunca toplam 8 çırak yetiştirmiş. Bu çıraklardan 2’si kendi çocuğuyken bir tanesi de 29 yıldır birlikte çalıştığı Adnan Aydınalp. Zeki Durğun ve ”evladım gibi” diye bahsettiği Adnan Aydınalp arasında çeyrek asırdan fazla süredir devam eden usta-çırak ilişkisi ise bu konuda birçok insana güzel bir örnek oluyor.
Usta Zeki Durğun, yaptığı açıklamada bugün olduğu noktaya usta çırak birbirlerine destek olarak geldiklerini, birbirlerine olan destekleri olmasaydı bugün buralarda olamayacaklarını ve işi bırakmış olacaklarını söyledi. Durğun, bir ustanın bir çırak yetiştirirken onu geleceğe yaptığı yatırım olarak görmesinin doğru bir davranış olacağını söyledi.
Durğun, ustanın çırağına sanatını bütün detaylarıyla açması gerektiğini ve ilerleyen dönemde çırağın ustasını geçmesi gerektiğini belirterek çıraklarını da bu anlayıştan yola çıkarak yetiştirdiğini ifade etti ve bugün çırağının ortaya iyi bir iş çıkardığını gördüğünde çok mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Debrah

    I teach haenacippdd children in a hospital and now I can't find my playlists anymore. Those nursery rhyme vids were an integral psrt of my program and now I'm screwed. Thanks for nothing.

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.