Çiçekleri Saksıda Nasıl Yetiştirebiliriz?

Evde büyük bir özenle ve sevgi ile bakılan saksı çiçeklerinin aynı zamanda insan ruhuna da büyük faydaları vardır. Özellikle uzmanlar bireylerin ruhsal ve psikolojik olarak sağlıklı birer birey olabilmeleri için mutlaka saksı çiçeklerini evlerinde beslemeleri gerektiğinin altını çizmektedir. Çünkü saksı çiçekleri bireylerin günlük yaşamlarında karşılarına çıkan stres ve üzüntü gibi olumsuz duyguları tamamen ortadan kaldırabilmektedir.

Evde saksı çiçeklerinin bakımını yapan bireyler aynı zamanda sorumluluk duygularını her gün biraz daha geliştirirler çünkü saksı çiçekleri sürekli bakım ve ilgi isteyen bitkilerdir bu nedenle de saksı çiçekleri üzerinde yoğun ilgi ve bakım göstermek gerekmektedir bu durum da bireyler de sorumluluk duygusunu daha da geliştirir. Bunun yanı sıra aynı zamanda bu bitkilerin evlere saldıkları mis gibi kokuları da insanları cezbetmektedir.

Saksı Bitkilerini Nasıl Yetiştirebiliriz?

  • Evde çiçek besleneceği zaman dikkat edilmesi gereken ilk husus; canlı bitkilerin yanında sahte yani yapay çiçeklerin bulundurulmamasıdır.
  • Saksı bitkileri güneşi çok fazla sevmemektedir bu nedenle de direk güneş ışığı gören yerlerde bu bitkileri bırakılmamalıdır.
  • Gerekli ilgi ve bakım aksatılmamalıdır ve bitkinin ihtiyaç duyduğu su gerekli zaman aralıklarla verilmelidir.
  • Evlerde saksı bitkilerinin sayıları abartılacak kadar çok olmamalıdır çünkü gece bitkiler bulundukları ortama karbondioksit yaymaktadır bu nedenle de saksı bitkilerinin çok fazla olması insanların biyolojik sağlığını tehdit edebilmektedir.
  • Bitkiler genel olarak balkonların aşırı güneş görmeyen bölgelerinde beslenmelidir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.