Çocuklar Şeker ve Ekmek Yememeli

Merkezefendi Belediyesi’nin sponsorluğunda düzenlenen ”Çocuğuma Şeker Verme” konferansı, Sınav Koleji tarafından Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın da katılımıyla gerçekleşti. Karatay, konferansta yaptığı konuşmada, gelecekte çocukların sağlıklı birey birey olmaları için erken yaşta beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini ve şeker, ekmek gibi şeylerden kesinlikle uzak durmaları gerektiğini söyledi.
Karatay, ”Çocuğuma Şeker Verme” projesi kapsamında Türkiye’nin birçok ilini gezerek insanlara şeker ve ekmeğin zararlarından bahsettiğini, insanların kesinlikle bunlardan uzak durması gerektiğini söyledi. Görülen birçok hastalığın sebebini sağlıksız beslenmeye bağlayan Karatay, Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı verilere göre Türkiye’de kişi başı yıllık 200 kilo ekmek tüketimi olduğunu hatırlatarak bu tüketimin aşşağılara çekilmesi ile birlikte yaşanan sağlık problemlerinde de önemli bir düşüş görülebileceğini kaydetti.
Karatay, günümüzde insanların yoğun biçimde sağlıksız karbonhidrat tükettiğini belirterek karbonhidratın insan vücudunda ne gibi tahribatlar yaratabileceğinden bahsetti. Buna göre vücudumuza sağlıksız bir karbonhidrat kaynağı soktuğumuzda, kanımızdaki şeker oranı aniden yükseliyor. Vücut, kendisini yüksek kan şekerinden korumak için hemen insülin hormonu üretmeye başlıyor. İnsülin, alınan sağlıksız karbonhidratı hemen enerjiye çeviriyor ve bu nedenle tüketilen yiyecekler vücuda yağ olarak depolanıyor. Bu tür durumlar uzun vadede de obezite gibi sorunlara yol açabiliyor.
Böyle bir durum içerisinde ise sağlıksız karbonhidrat içeren şekerin, insan için adeta bir zehir niteliğinde olduğuna değinen Karatay, bütün halkın bu konuda bilinçli olması gerektiğini ve kimsenin çocuklarına şeker vermemesi gerektiğini söyledi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.