Çocuklara kitap okumayı sevdirin

Kitap okumak her yaştan insanın kendini geliştirmek adına yapabileceği hem en basit hem de en faydalı yöntemlerden biridir. Ayrıca alışkanlık haline getirilip severek yapılması durumunda, insan üzerinde çok olumlu etkiler yarattığı bir gerçektir. Özellikle çocukların küçük yaşta kitap okumaya başlaması gerektiği göz önünde bulundurulacak olursa, ailelere çocuğa kitap okumayı sevdirmeleri için büyük bir sorumluluk düşmektedir. Bununla ilgili tavsiyeleri bu haberimizde sizin için yazacağız.

Teknolojinin de gelişmesi ile, görselliğin yüksek olduğu bu dönemlerde çocuğun dikkatini kitap okumaya çekmek biraz zor olabilir. Ancak sesli kitap okuma ve güzel bir kütüphane ortamı ile çocuğa kitap okumayı sevdirebileceklerini söyleyen ABD’li eğitim platformu Edutopia, daha bununla ilgili bir çok tavsiyelerde bulundu.

Çocukların kitap yerine bilgisayar, tablet ya da telefon tercih ettikleri bu dönemlerde, onlara kitabı sevdirmek için ailelere büyük sorumluluklar düşmektedir. Örneğin anne ve babanın kitap okuduğunu gören bir çocuk, görmeyen bir çocuktan daha çok kitap okumaya meraklı olacaktır. Bunun yanı sıra anne ve babaların çocuklarına sesli kitap okumaları tavsiye ediliyor. Bu sayede kitap iyi okunduğu takdirde, çocuklar motive olur. Çocukların ilgi alanları tespit edilerek buna yönelik kitaplar satın alınmalı ve kitap okurken mutlu olmaları sağlanmaktadır.

Kitap okumaları için çocuklara ortam yaratmakta fayda vardır. Materyaller de çeşitlendirilerek onlara okumayı sevdirebilirsiniz. Kitap okumanın güzel bir şey olduğunu anladıklarında zaten okumaktan vazgeçemeyeceklerdir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.