Çocuklara Mutlaka Sofra Kültürü Öğretilmeli

Obezite, son dönemde özellikle batı ülkelerinde olmak üzere dünyanın büyük bir sorunu. Obezite oranları, son dönemde Türkiye’de de önemli derecede artış gösteriyor. Fast-food beslenme alışkanlıkları gibi düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığına sahip olmak, bilgisayar veya televizyon başında çok uzun zaman geçirmek ve hareketsiz bir hayat ise obezitenin en büyük dostlarından. Özellikle çocuk yaştaki kişilere ise televizyon karşısında veya bilgisayar başında yemek yedirildiği zaman obeziteye de davetiye çıkarılmış oluyor.

Normal şartlar altında insan bünyesi, yemeğe başladıktan sonra yaklaşık olarak 20 dakika içerisinde tokluk hormonu üretmeye başlıyor. Ancak bu hormonun salgılacağı süre zarfı içerisinde tüketilen fazla ya da sağlıksız yiyecekler, vücutta yağ olarak depolanıyor. Bu durum da ortaya obeziteyi çıkarıyor. Araştırmalara göre bilgisayar başında veya televizyon karşısında vakit geçirirken bilinçsiz bir şekilde yemek tüketen çocuklarda ise mide büyümesi ortaya çıkıyor.

Diyetisyen Neslihan Aktepe, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, obezitenin çağımızın en önemli sorunlarından birisi haline geldiğini ve bu konuda ailelerin de dikkatli olmaları gerektiğini söyledi. Özellikle çocuklara mutlaka sofra kültürü aşılanmasının gerekli olduğunu ifade eden Aktepe, ailelerin daha kolay olduğu gerekçesiyle çocuklarına bilgisayar başında veya televizyon karşısında yemek yedirmelerinin çocuk sağlığı açısından çok tehlikeli olduğuna değindi. Böyle bir durumda çocuğa yemek yedirildiğinde çocuğun dikkati yemekte değil, uğraşmakta olduğu işte oluyor. Bu durumda ise çocuk, tokluk hissetmiyor ve ihtiyacı olandan çok daha fazla yemeği tüketiyor.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Blue

    None of those perspectives are the lesser evil in my opinion. What I can’t believe is that Twilight, which is sintcfiiagnly less creepy in presentation even though the idea behind it is still wrong, got attacked by twelve different fronts and this (hastily deletes word) passes without a sweat. I don’t know what people are thinking. It’s stuff like this that makes me fear for the human race -_-;

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.