Çocukların Şiddete Yönelmemeleri Kitapla Mümkün

Kitap okumanın her yaştan insanda birçok olumlu etki yarattığı biliniyor. Fakat kitap okuma alışkanlığının çocukluk yaşlarında başlaması gerekiyor. Çocukların kitap okumalarının onlara sağlayacağı birçok yarar bulunuyor. Bu yararlar arasından önemli olan bir tanesi de çocuğun kitap okuyarak şiddete eğilimli biri olmaması oluyor. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Hülya Kartal, bu konu ile ilgili bazı açıklamalar yaparak, çocukların kitap okuma alışkanlıklarının şiddet ile olan ilişkisini değerlendirdi.

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi olan Doç. Dr. Hülya Kartal, her insanın doğduğu andan itibaren kitap ile bağlantı kurması gerektiğini ifade ederken, her çocuğun olumlu eserler ve anlatımlar ile desteklenmesi gerektiğini söyledi. Çocukların olumlu eserler ve anlatımlar ile desteklenmesi durumunda, herhangu bir problem ile karşılaştıkları zaman çözmek istediklerinde şiddete başvurmayacakları bu konu ile ilgili yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Doç. Dr. Hülya Kartal, çocuklara kitap okuma alışkanlığının kazandırılması için anne, baba ve öğretmenlere çok önemli görevler düştüğünü dile getirirken, her çocuğun olabildiğince en erken yaşta kitap okumaya başlaması gerektiğini ifade etti. Çocukların kitaplar sayesinde hayat ile ilgili birçok bilgi edindiklerini belirten Doç. Dr. Hülya Kartal, çocukların kitaplar sayesinde ayrıca sevgi ve hayal gücünün ne kadar önemli olduğunu da öğrendiklerini ifade etti.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.