Deniz Şakayığı Nasıl Bir Hayvandır

Yeryüzünde karada bir çok canlının yaşadığı gibi aynı zamanda denizde de deniz canlıları için bir yaşam vardır. Deniz altında yaşayan, belki isimlerini bile bilmediğimiz bir çok canlı yaşamını devam ettirmektedir. Bu deniz canlılarından bir tanesi de deniz şakayığı hayvanıdır. Peki bu hayvanın özellikleri nelerdir ve nasıl yaşamını devam ettirmektedir?

Denzilerde kayalara yapışmış bir şekilde hayatını devam ettirmeye çalışan deniz şakayığı; renklerinin parlak olması, tıpkı bir çiçeğe benzemesi nedeni ile “Deniz Şakayığı” adını almıştır. Bu deniz hayvanının vücudu adeta bir silindir şeklindedir.

Deniz şakayığı hayvanı vücudunun alt kısımları ile denizlerde bulunan kayalara tutunmaktadır. Silindir şeklinde olan vücudunun üst bölümünün orta kısmında ağız yer alır, ağız kısmının etrafında ise sayılamayacak kadar çok kollar bulunmaktadır.

Deniz şakayığının kollarında dalayıcı hücreler bulunmaktadır ve deniz şakayığı dalayıcı hücreler ile kendisini dış tehlikelerden de korumaya alır. Aynı zamanda deniz şakayığı bir hayvanı avlayacak ise avladığı avını suyun akıntısından yardım alarak ağzına alır ve ardından da bu av deniz şakayığının sindirim boşluğuna ulaştırılır.

Deniz şakayığı yengeçleri ve küçük balıkları dahi dalayıcı hücreleri ile önce zehirler sonra ağız kısmına alır ve sonrasında da sindirim boşluğuna indirir.

Deniz şakayığı hayvanı “Selentereler” adı verilen hayvanlara alemine mensup olan bir deniz hayvanı türüdür.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.