Deniz Yıldızının Yaşamı ve Çoğalması

Yeryüzünde kararda ve denizde yaşamını devam ettiren bir çok canlı bulunmaktadır. Bu canlıların bazıları karada yaşarken bazıları denizde bazıları ise hem denizde hem karada yaşayabilir. Bu durumda nasıl karada yaşam varsa denizlerde de bir yaşamın olduğunu söylemek mümkündür. Çünkü balıklar ve bir çok canlı için deniz doğal yaşam ortamıdır bu nedenle de oldukça önemli yaşam alanlarıdır.

Denizde yaşayan, şekli ve özellikleri ile diğer canlılara göre farklılık gösteren canlılardan birisi de deniz yıldızıdır. Deniz yıldızı denizde sık sık rastlayıp görebildiğimiz bir canlı türüdür. Tabi ki deniz yıldızı denizlerin her yerinde yaşamamaktadır. Örneğin deniz yıldızlarının en sık görüldüğü yaşam alanları kayalık ve sığ olan denizlerdir. Bu alanlarda yaşayabilmek suretiyle hemen hemen her iklimin bulunduğu denizlerde deniz yıldızı yaşamını devam ettirebilmektedir.

Deniz yıldızının vücut yapısının özellikleri diğer bir çok canlıya göre farklılık göstermektedir. Öyle ki; deniz yıldızının vücudunda beş tane kolu vardır ve vücut yapısı yıldız şeklini andırmaktadır. Deniz yıldızı hayvanlar aleminde bir grup olan derisidikenliler takımına mensuptur.

Deniz yıldızı canlısının üzeri dikenlidir bununla birlikte kireç maddesinden daha da sert bir kabuk üzerini sarmıştır. Bu sert kabuğun altı ise düz, kabarık ve tuğla rengi bir yapıdadır.

Deniz yıldızlarının çoğalması yumurta ile meydana gelmektedir. Dişi deniz yıldızı yumurtlamış olduğu yumurtaları su içine bırakır. Bu yumurtalar su içinde erkek eşey hücreler içinde temasa girer ve böylece yumurtalar döllenerek deniz yıldızı türünün devamı sağlanır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.