Denizlerin Tuzlu Olmasının Sebebi Nedir?

Yaz mevsiminde denizler insanların serinlemek için kullandığı ve tatillerin en vazgeçilmez unsurudur. Tadı tuzlu olan denizlerin neden tuzlu olduğu ise insanlar için merak konusudur.

Geçmiş dönemlerde bilim adamalrı denizlerin neden tuzlu olduğu konusunda bir çok araştırmalar yapmışlardır ve bir çok neden bulmuşlardır. Yapılan bu çalışmalar sonucunda denizlerin suyunun aslında tatlı su olduğu ancak nehirlerde erimiş olan minerallerin ve kayalardan eriyen tuzların okyanuslara taşınması ile denizlerin tuzlu olduğu ortaya atılmıştır. Denizlerin tuzlu olmasını sağlayan minerallerin içinde büyük oranda bulunan NaCI sodyum klorür ise aslıdna sofralarımızda kullandığımız yemek tuzudur.

Bu tezlerden sonra bilim adamları araştırmalarını daha da genişleterek ayrıntılara inmişlerdir ve bu çalışmalar sonucunda aslında çok farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda bilim adamları; sodyum klorür tuzunun okyanuslara taşınır ve okyanusların tabanında bulunan atomlar birleşerek tuz maddesini meydana getirir böylece aslında tatlı suya sahip olan denizler tuzlu bir özelliğe sahip olurlar.

İki atomun birleşmesi ile denizlerin tuzlu bir yapıya sahip olduğunu açıklayan teori bilim camiasında henüz tam olarak kesinlik kazanmamıştır çünkü denizlerin tuzluluk oranının artmadığı ve aynı dengede kaldığı konusunun nedeni ise tam oalrak şuan bilim dünyasında açıklanamamaktadır ve üzerinde çalışmalar yapılan bir konudur.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.