Doğalgaz İçin 5 Yeraltı Deposu Yapılacak

Hükümet, enerji arzında çeşitlilik sağlayarak vatandaşa en az riskli enerji sağlama konusunda çalışmalarını yürütüyor. Doğalgaz konusunda ilerideki dönemlerde yaşanabilecek olan sıkıntıların en aza indirilmesi için de yeni doğalgaz depolarının inşa edilmesi planlanıyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamalara göre yetkililer, doğalgaz ve LNG depolanması için yeni depoların yapılması çalışmalarını sürdürüyor. Doğalgaz depolaması için 10 yıl içerisinde 5 adet yer altı deposunun hizmete sokulması planlanıyor. Albayrak, yaptığı açıklamada doğalgaz iletim ve depolama altyapısı konusunda yatırımlar yapıldığını belirtirken doğalgaz boru hatlarında da güvenliğin sağlanması ve vatandaşa güvenli bir şekilde enerji sağlanması için çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

Albayrak, yaptığı açıklamada TPAO’nun Kuzey Marmara ve Değirmenköy Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisleri’nde yaz aylarında önemli derecede doğalgaz depolaması yapıldığını, depolanan bu gazların kış aylarında tüketimin en yükseğe ulaştığı noktalarda vatandaşa kesintisiz hizmetin verilebilmesi için kullanıldığını ifade etti. Albayrak, BOTAŞ’A ait olan Tuz Gölü Doğalgaz Yer Altı Depolama Projesi ile ilgili olarak proje kapsamında 2017 yılına kadar 500 milyon metreküp depo kapasitesi olan bir tesisin inşa edileceğini, bu kapasitenin 2020’ye kadar 1 milyar metreküp depolayabilecek şekilde yükseltileceğini ifade ederek bu sayede vatandaşa günlük 40 milyon metreküp doğalgazın iç kaynaklar tarafından sağlanabileceği bilgisini verdi.

Şu anda sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) için Türkiye’de aktif olarak 2 tesisin bulunduğu bilgisini veren Albayrak, bu tesislere 2021 yılında faaliyete başlayacak olan bir tesisin daha ekleneceğinin bilgisini de verdi.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Genevieve

    I thought this was a tough one today with some very lateral thinking. Crcelwordpuzzlshesp.oom provided me with some back ups when I really couldn’t see the logic. Gazza’s explanations make it all plain. Had to laugh at 19d. 14a I got pretty quickly but thought “it’s very left field”. 15a was too convoluted for my simple brain. I had 8 down quite easily but got there somewhat differently with the key word being works which usually indicates OP. A clever clue.

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.