Dünya’nın En Derin Çukurunu Biliyor musunuz?

Dünya’nın en derin olan çukurunun adı “Mariana çukuru”dur. Mariana adalarının en güneyindeki Guam adasının güney batısında, Endonezya ile Japonya ülkelerinin orta noktasında bulunan Mariana çukuru, Dünya üzerinde bulunan en derin bölgedir.

Mariana çukuru üzerinde bir çok bilim adamı bir çok çalışmanın altına imza atmışlardır ve bu çalışmaların ardından Mariana çukurunun en derin noktasının 10.994 metre olduğunu saptayan bilim adamları aynı zamanda bu çukurun uzunluğunun da 2542 metre olduğunu söylemişlerdir.

Bazı dönemlerde yer altındaki levhalar birbirleri ile çakışırlar ve bir plaka diğerinin altına girer bu olaya da “dalma” adı verilir. Bu bölgelerde de dalma olayı sırasında şiddeti yüksek olan depremler oluşur. Mariana çukuru da birbirlerine çarpan plakalardan birisi olan Mariana plakasının çarpışması sonucunda doğal bir şekilde meydana gelmiştir.

Mariana çukuruna ilk kez Amerikalı asker Teğmen Donald Walsh ve İsviçreli bilim adamı Jacques Pccard inmeyi başarmıştır. Bu bilim adamları ve askerler Mariana çukuruna inebilmek için öncelikle yüksek basınç karşısında büyük bir direnç gösteren, çelik, küre şeklinde, demir safra şeklinde olan araçlara binmişlerdir. Mariana çukuruna inmek tam tamına 5 saatlik bir zaman dilimini almıştır.

Mariana çukuruna inen ilk insanların başına herhangi olumsuz bir şey gelmemiştir ancak buna rağmen bu iniş sırasında insanlar içn son derece tehlikeli olabilecek durumlar saptanmıştır. Bu tehlikeli durumlardan birisi de Mariana çukurunun içinde bulunan basınç yeryüzünde bulunan basıncın 1000 kat daha fazlasıdır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.