Düzensiz Göç Olayları Yüzde 90 Azaldı

Türkiye’de tarama yapılan Ege Denizi’nde herhangi bir mültecinin 11 Mart 2016 tarihi itibariyle hayatını kaybetmediği belirtiliyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından mültecilerin gerçekleştirmiş oldukları düzensiz göç ile mücadele edebilmek adına gözetleme sistemleri ile tarama sonucunda herhangi bir mültecinin hayatını kaybetmediği ortaya çıkıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı gemi, deniz helikopterleri ve deniz uçakları ile sağladığı bu tarama çalışmaları sonucunda düzensiz şekilde gerçekleşen bu göç olayında büyük bir oranda azalma gerçekleşti. Bu azalmanın oranının ise yüzde 90 oranında olduğu bu konu ile ilgili yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 11 Mart 2016 tarihi itibariyle uygulanan bu çalışma sonucuna 68 düzensiz göç girişimi engellendi. Ayrıca 3 bin 158 mültecinin de tespit edilerek Sahil Güvenlik Komutanlığı’na teslim edildiği belirtiliyor. Ege Denizi, iç savaş ile çatışmalar sebebiyle Suriye’den kaçan göçmenlerin en yoğun olarak kullandığı bölge olarak biliniyor. Ege Denizi’nin yaşadığı bu durumun İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük dramlardan biri olduğu söyleniyor. Birçok Suriyeli mülteci Avrupa’ya geçmek için Ege Denizi’ni kullanıyor fakat bu durumların birçoğu ölüm ile sonuçlanıyor. Bu durumun önüne geçebilmek için ise NATO’ya bağlı olarak çalışan deniz gücü 7 adet gemi ile gerekli önlemleri almış bulunuyor. Türk Deniz Kuvvetleri de bu çalışmalara 11 Mart 2016 itibariyle katılım sağlamış bulunmaktaydı.

Türk Deniz Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen bu çalışma sonucunda birçok mültecinin hayatını kaybetmesine engel olunmuş ve göç ile insan kaçakçılığının önüne geçilmiş bulunmaktaydı.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.