Ehliyet sınavına hazırlananlara tavsiyeler


Her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce sürücü adayı, ehliyet sahibi olabilmek için sürücü kurslarına akın ediyor. 2016 yılının ilk yazılı ehliyet sınavına sayılı günler kaldı. Peki ehliyet sınavına nasıl çalışır, nelere dikkat edilmeli, sınavda başarılı olmak için neler yapılabilir? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

2016 yılının ilk ehliyet sınavına sayılı günler kaldı. Bu sene, yapılan düzenlemelerle birlikte geçen seneye göre, sınavda bazı değişiklikler yapılacak. Örneğin bir değişim soru dağılımında olacak. Bu sene trafik adabı dersinden de adaylara 6 soru yöneltilecek. Sadece otomatik vites araç kullanmak üzere ehliyet almak isteyenler otomatik vites ehliyetine sahip olabilecek. Bu sene sınavı başarıyla tamamlayan adaylar ehliyet değil, stajyer ehliyet alacaklar. Stajyer ehliyetleriyle 2 sene içerisinde 75 ceza puanını doldurmayanlar ise ehliyetlerine sahip olabilecekler.

Ehliyet sınavına hazırlanan sürücü adaylarının, kurslarda verilen dersleri dikkatlice takip etmesi gerekiyor. Ehliyet sınavlarında genelde temel olarak aynı sorular, farklı şekillerde sorulur. Bu yüzden aslında öğrenilecek çok fazla bir bilgi yoktur, uygun, düzenli bir çalışma ile birlikte sınavda başarıya ulaşabilirsiniz. Bu yüzden sürücü kursunuzun verdiği dersleri takip etmeye çalışın, takip edemediğiniz takdirde de ilgili konuları, sürücü kursunun size sağladıkları kitapçık veya internet aracılığıyla takip edebilirsiniz. Son yıllarda çıkmış test sorularını mutlaka çözmeye çalışın, muhtemelen bu yıl da aynı sorular farklı yöntemlerle sorulacaktır.

Yazılı sınavda başarılı olmanız durumunda direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaksınız. Direksiyon sınavına girmeden önce tecrübe kazanmak adına mutlaka sürücü kursunuzun verdiği direksiyon derslerine katılın. Direksiyon sınavı esnasında rahat olmaya özen gösterin, gergin tavırlar sergilemeyin. Sınav esnasında, araç içerisinde bulunan gözetmenler sizinle sohbet etmek isteyecektir, sohbet esnasında gözlerinizi yoldan ayırmayın, kuralları takip edin. Bu ufak detaylara dikkat ederek rahat bir şekilde ehliyetinize kavuşabileceksiniz.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.