Ek Yerleştirmede Tercih Yapabilme Kuralları Nedir

Üniversite adayları kısa bir süre sonra üniversite sınavına girecekler ve sınavlardan kısa bir zaman sonra ise öğrenciler stresli bir tercih dönemine girecekler. Tercih yapıp yerleşemeyen adaylar ise boş kalan kontenjanlar açıklandıktan sonra ek tercih yapma hakkına sahip olacaklar tabi bazı koşullar doğrultusunda…

Ek Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Ek tercih yapacak olan bir aday öncelikle birinci yerleştirmede tercih yapmış ve yerleştirilmemiş olmalıdır.
  • Ek tercih yapacak olan adaylar ÖSYM’nin açıklayacak ek yerleştirme kılavuzunu dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde incelemelidir.
  • Aday, en çok istediği bölümü ilk sıraya yazarak diğer tercihlerini de istek sırasına göre sıralamalıdır çünkü tercihlerde tercih sırası oldukça önemlidir. Adaylar ilk tercihlerinden itibaren yerleştirilmeye başlanır.
  • ÖSYM’nin açıklamış olduğu ek yerleştirme kılavuzunda bulunan Tablo 3A’daki iki yıllık bölümleri seçmek isteyen adaylar bölümlerin alan içi ya da alan dışı olduğuna dikkat etmelidir. Çünkü tercih yapan adaylardan öncelik alan içi tercih yapan adaylara verilecektir. Şayet kontenjanlarda boşluk kaldığı takdirde alan dışı tercih yapan adaylar bu kontenjanlara yerleştirilecektir.
  • Ek yerleştirme tercihi yapacak olan adaylar ek yerleştirme süresini takip edip günü kaçırmamalıdır.
  • En önemlisi de adaylar ailelerinden, öğretmenlerinden ya da uzmanlarından fikir alabilirler ancak son kararı kendileri verip tercihlerini kendileri yapmalıdır ve sonuç olumlu ya da olumsuz olsa da kimseye hata bulmayıp sonuçları kendileri üstlenmelidir.

Ek tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanı Aracılığı İle Hemen Bize Yazın.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.