Ek Yerleştirmelerde Kaç Tercih Hakkı Var

2016 Mart ayında 2016 YGS ve LYS sınavları gerçekleştirecek ve bu sınavların gerçekleştirilmesinin ardından kısa bir zaman dilimi sonucunda üniversite adayları bir de stresli bir tercih dönemine girecekler. Sınavdan aldıkları puanlar ile ise adaylar üniversite bölümlerini tercih edecekler.

Üniversite adayları tercih döneminde isterlerse 30 tercih haklarını kullanabilirler ancak bu tercih haklarının hepsini doldurmak zorunluluğunda değillerdir. Adaylar, tercih yaptıktan sonra ise boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından açıklanır ve ek yerleştirme dönemi başlar. İlk tercih döneminde tercih yapıp herhangi bir üniversite kurumuna yerleşemeyen adaylar ise ek yerleştirme dönemi başladığında boş açıklanan boş kontenjanlara tercih yapabilme hakkına sahiptirler.

Üniversiteye girmek isteyen adayların ek yerleştirme sürecinde 30 tercih hakkı vardır. Ancak adaylar bu 30 tercih hakkının hepsini kullanmak zorunda değillerdir.

Üniversite adaylarının ek yerleştirme döneminde tercih yapabilmeleri için öncelikle o seneki üniversite sınavına başvurmuş ve girmiş olmaları gerekirken bununla birlikte adayların ilk yerleştirme döneminde herhangi bir üniversite kurumuna yerleşmemiş olmaları da aranan şartlar arasındadır. Üniversite adayları 30 ek tercih haklarından istediği sayıda tercih yapabilmektedir ancak azami tercih hakları 30 tercihtir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), yerleştirme döneminde bir kılavuz yayımlar ve bu kılavuzda kontenjanları, bir önceki seneye ait olan taban ve tavan puanları, yerleştirmelere yönelik esasları belirtir. Ek yerleştirme döneminde de ÖSYM, ek tercih kılavuzunu adaylara yayımlar ve bu kılavuzda boş kalan kontenjanları açıklar. Adaylar ise her iki tercih döneminde de bu esasları göz önünde bulundurarak tercihlerini yaparlar.

Ek Yerleştirmelerde Kaç Tercih Yapılıyor Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.