Ekvatoral İklim Nedir Özellikleri Nelerdir

Güneş ışınlarının dünya üzerine düşüş açılarına göre sıcaklık değerleri belirlenmektedir. Işınlarının düşüş açısı her bölgeye farklı şekilde olduğundan bölgelerde görülen iklimler de farklı olmaktadır. Bu iklim çeşitleri arasından yıl boyunca stabil bir şekilde devam eden Ekvatoral İklim, dünyanın ekvator çizgisi üzerinde görülen iklim tipidir. Bu iklim tipinde sıcaklık seviyesi, tüm yıl boyunca neredeyse eşit olur.

0 ve 10 derece enlemleri arasında bulunan alan, ekvatoral iklime sahip alandır. Bu bölgeye güneş ışınlarının tüm yıl boyunca dik açıya yakın bir şekilde düşmesi sebebiyle yıl boyunca sıcaklık seviyesi aynı oranlarda seyreder. Yıl boyunca sıcaklık ortamaları 25 ve 27 derece arasında ölçülen bu bölge içerisinde düzenli olarak yağışlar görülür ve bu sebepten dolayı bu iklimin görüldüğü alanlarda büyük ormanlar bulunmaktadır. Bu ağaçlar, yıl boyunca yeşilliklerini korur ve yaprak dökmezler. Bu tür ormanlara ekvatoral ormanlar adı verilmektedir.

Bu iklim tipinin görüldüğü yerlerde yıl boyunca alınan yağış miktarı çok fazla olduğu için özellikle kayalık alanlarda kimyasal çözünme görebilmek mümkün olmaktadır. Güneş ışınlarının geliş açısı nedeniyle yıl boyunca sıcaklıklar 3-5 derece aşağı ya da yukarı oynamakta, yıl boyunca standart bir sıcaklık devam etmektedir. Toprağın sürekli olarak yüksek miktarda yağış alıyor olması, bu bölgelerde tarım faaliyetlerinin yürütülmesini de zorlaştırmaktadır. Her yıl aldığı yağış düzenli bir ivme çizen bu bölgede yıllık ortalama 2500 mm yağış olmaktadır.

 

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.